DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Kadriye DEMİREL
Kadriye DEMİREL
Giriş Tarihi : 08-03-2023 21:00

Sesimizi Duyan Var Mı?

Kadın olarak soruyorum, kadınların sesini duyuyor musunuz?

Kadınlar kanunlarla tanınmış haklarını söylemde değil, eylemde görmek istiyor.

Kadınlar 8 Martlarda süslü sözlerle, fotoğraf kareleriyle, kutlamalarla dile getirilen değeri ve saygıyı sadece duymak değil, hissetmek istiyor.

Kadınlar hakkı olanı istiyor.

Kadınlar ekonomik, sosyal ve politik alanlarda fırsat eşitliği istiyor.

Kadınlar şiddet, cinayet, erken evlilik, aile baskısı, taciz, tecavüz ve çocuk yaşta evlilik haberlerinin konusu olmak istemiyor artık.

Milleti temsil eden bir mecliste, meclisteki milletvekilleri sayısının yarısı kadın değilse,

Milleti temsil edeceğini iddia eden siyasi partilerin yönetim kadrolarının yarısı kadın değilse,

Resmi kurumların yönetici kadrolarının yarısı kadın değilse,

Tüm çalışanları temsil ettiğini iddia eden ve üyelerinin yarısı kadınlardan oluşan sendikaların ve tüm Sivil Toplum Kuruluşlarının yönetim kadrolarının yarısı kadın değilse,

Meclisin, siyasi partilerin, Sivil Toplum Kuruluşlarının yönetim toplantılarında fotoğraf karelerini erkekler dolduruyorsa; kadın haklarının önemsendiği, hakkı olan hakkının, kadına verildiği söylemden öte geçmemiş demektir.

Kimse kimseyi kandırmasın, kadınlar sadece sayısal çokluk olarak kullanılıyor demektir.

Milleti, insanı, çalışanı temsil eden yapıların yönetim kadrolarında sembolik sayıda kadınlar görüyorsak; kadınların kanunlarla güvence altına alınmış haklarının uygulamada da kadına tanındığını inanamayız.

Gördüğümüz tablo ile ancak, kadınların karşı karşıya bırakıldığı fırsat eşitsizliğini belgelemiş oluruz. Kadını toplumu oluşturan zincirin en zayıf halkası olarak konumlandırmış oluruz.

Oysa kadın toplumu oluşturan halkaların diğer yarısıdır, zayıf bırakılmış halkalarla güçlü bir toplum inşa edemeyiz.

 Kadının katılmadığı, kadının yok sayıldığı, kadın aklının önemsenmediği bir toplumsal yapı medeniyet yolculuğunda aksak ayakla yolun gerisinde kalır.

Haklarından vaz geçmeyen, inancını ve kendine olan güvenini asla kaybetmeyen güçlü ve cesur kadınlarla güçlü toplumlar olur.

Eğer güçlü toplum hayalimiz varsa, kadınları toplumda güçlü halkalar olarak konumlandırmalıyız. Kadının aklını, üretkenliğini, bakış açısını ve emeğini yok saymamalıyız.

Eğer güçlü bir toplum hayalimiz varsa, Atatürk’ün bir asır önce yaptığı "Bir toplum, cinslerden yalnız birinin yüzyılımızın gerektirdiklerini elde etmesiyle yetinirse, o toplum yarı yarıya zayıflamış olur. Bizim toplumumuzun uğradığı başarısızlıkların sebebi, kadınlarımıza karşı ihmal ve kusurdur." tespitini masaya yatırmalı, reçete olarak ele almalıyız.

Eğer güçlü toplum gibi bir hayalimiz yoksa, kadınların sesini duymamaya, kadınları sadece sayısal çokluk olarak görmeye devam edip, samimiyetimizi sorgulamalıyız.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle bir kadın olarak, kanunlar önünde bana eşit haklar tanıyan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’mizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmet, minnet ve özlemle anıyor, şükranlarımı sunuyorum.

İyi ki bir Atatürk geçmiş… Ruhu şad mekânı cennet olsun…

Kadriye Demirel
Eğitimci Yazar

 

 

Kadriye DEMİREL

Kadriye DEMİREL

DİĞER YAZILARI Yaşadığımız deprem felaketinde bir tek sorumlu kader mi? Aynı işi yapan öğretmenler aynı ücreti alamayacaklar! Böyle Sendikacılık Yapıldıkça, Çalışanların Sırtı Yerden Kalkmaz! Sendika Ağalığı Yüzde 2 Barajı ile Mi Korunacak? Sendikal Kayırma Kanunlaşıyor Mu? Öğretmenlik Kariyer Sınavıyla, takke düştü, öğretmenler keli gördü… AYM Kararını Verene Kadar Sınavın Ertelenmesini İstiyoruz! Kimse öğretmenlerin haklı mücadelesine leke süremez! Öğretmenlik mesleğinin hakkı ve itibarı için ben de varım diyenler bizimle gelsin! Kariyer Basamakları Sınavı ve Öğretmenlerin Sendika Açmazı Sendikalar Başkent'te toplanıyor: Bu sınav sadece öğretmenlerin değil, sendikaların da sınavıdır Bakan ‘’Öğretmenler Memnun’’ Demişti. Ancak… Öğretmenlerin ahlakını sorgulayanlar aynaya baksın! Latif Selvi, Latifeyi Bırakın Öğretmenlere Bakın! Yanılıyorsunuz: 614.446 öğretmen maaşına zam için başvurdu Bu maddeyi kaldırarak verilen haklarımızı geri aldılar Bakanımızı Öğretmenlerin Safında İstiyoruz! Bir Milyon Kere Kariyer İçin Sınava Hayır! Kolay bir sınavla, öğretmenlerin ne kadar yeterli olduğu nasıl ölçülecek? Başarı Belgesi Yetmez Sayın Bakanım Öğretmenler Ucuz İşçi Mi? Kadınların Hakkı Var Mı? 1 Milyon Öğretmen, 1 Milyon Ses Öğretmenlerin Hakkı Ödenir Öğretmene Şiddet, Direksiyon Başında Eğitimde Yeni Nesil Planlama Zamanı Artık Sendikasız Memur Kalmamalı 2021 LGS Öğrencilerinin Hikayesi Görevde Öğretmenler Öncelikli, Ödülde Kimler? Öğretmen Olmak Suç Mu? İLKSAN Seçiminin Kaçak Güreşçisi Kadın Altının Değerini Sarraf Bilir Artık Yetmez mi? Memura ‘’Mış’’ Gibi Zam ve Vergi Dilimi İşkencesi Eğitimciler ve Mobbing Çemberi MEB Bütçesi, Eğitimin Gereklerine Göre Düzenlenmeli Uzaktan Eğitim ve Kaygılarımız Kadınlar Yönetimin Neresinde Eğitimde Kıyameti Ancak Motivasyon Koparır! 'Öğretmenimin Psikolojisi Bozuldu' Yetkiyi yanlış anladık ÖSYM’nin Sınav Güvenliği Kabusu Tatil Ödevimiz, Sorumluluk Unuttuklarımız Var… (Kadriye DEMİREL) Davet Ediyoruz! (Kadriye Demirel) Öğretmenlerde Stockholm Sendromu Bir devir kapanıyor mu? Sayın Bakanımız Ziya Selçuk’a Mektup Uzmanlık Mı? Adaletsizlik Mi? Öğretmen Garsonlar Anne - Baba Eğitimi ‘Devlet Politikası’ Olmalıdır
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Galatasaray2560
 • 2Fenerbahçe2454
 • 3Beşiktaş2549
 • 4Adana Demirspor2545
 • 5Trabzonspor2544
 • 6Başakşehir FK2441
 • 7Kayserispor2538
 • 8Konyaspor2534
 • 9Fatih Karagümrük2431
 • 10Antalyaspor2528
 • 11Alanyaspor2528
 • 12Sivasspor2527
 • 13Kasımpaşa2526
 • 14Gaziantep FK2525
 • 15MKE Ankaragücü2425
 • 16İstanbulspor2424
 • 17Giresunspor2423
 • 18Hatayspor2423
 • 19Ümraniyespor2522
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA