DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Kadriye DEMİREL
Kadriye DEMİREL
Giriş Tarihi : 11-01-2023 08:56

Aynı işi yapan öğretmenler aynı ücreti alamayacaklar!

Öğretmenler odasının huzurunu ve öğretmenlerin motivasyonunu bozmamak için acilen ÖMK revize edilmeli, kariyer basamakları yeniden düzenlenmeli, adil bir çözüm bulunmalı!

ÖMK ile birlikte Kariyer Basamakları Uygulamasının kabul görmesi için MEB personeli tüm öğretmenlerin maaşlarında Başöğretmen ve Uzman Öğretmen tazminatıyla artış yapılıyor algısı oluşturulmuştur.

Ancak bu tamamen efsanedir!

Öğretmenlerin, sadece 516 bin 974'ü Uzman,66 bin 679'u Başöğretmen tazminatı alacak! Çeşitli sebeplerle KBS'ye giremeye öğretmenler kariyer tazminatından faydalanamayacaklar.

10 yılını doldurmayan, eğitimleri tamamladığı halde MEB'deki sistem hatası yüzünde giriş belgesi alamadığı için sınava giremeyen, kıdem ilerleme cezasından dolayı

KBS'ye başvuru hakkı elde edemeyen öğretmenler aynı işi yaptıkları halde hak kaybı yaşamaktalar.

Eşit işe, eşit ücret ilkesi bypas edilmiştir. Okullarda öğretmenler arasındaki iş barışı tehlikeye girmiştir.

Çünkü Başöğretmenle Öğretmen arasında yaklaşık 5000 tl,  Başöğretmenle Uzman Öğretmen arasında yaklaşık 2500 tl, Uzman Öğretmenle Öğretmen arasında da 2500 tl gelir farkı oluştu.

Oysa bu gelir farkına neden olacak ne bir yetki ne de bir görev farkı var ortada.

Kariyer adı altında öğretmenler arasında böyle bir gelir farkı oluşturmak yerine sınav şartsız, kıdeme dayalı bir gelir artışı uygulamasına gidilseydi öğretmenler daha mutlu olacaktı.

Çünkü kıdem ve dereceye bağlı gelir artışı öteden beri kabul gören bir düzenlemedir ve hiçbir huzursuzluğa da yol açmamıştır.

Gelir adaletsizliğine bağlı olarak oluşan olumsuz hava ve hayat pahalılığı karşısında yapılması gereken tüm öğretmenlerin maaşının iyileştirilmesidir. Çünkü mevcut ekonomik şartlar karşısında, öğretmen maaşları yetersizdir, öğretmenler geçim sıkıntısı yaşamaktadır.

Herkesçe kabul edilir ki,öğretmenlik bir itibar mesleğidir. O halde öğretmen maaşı da öğretmenin itibarına yakışır bir seviyede olmalıdır.

Öğretmenlere yoksulluk sınırının altında bir gelir biçilmesiyle,öğretmenlik mesleğinin itibarı da tartışmaya açılmıştır.

Öğretmenin itibarı, MEB’in itibarıdır, eğitimin itibarıdır.

Sorun belli,çözüm belli. ÖMK mevcut haliyle yeni sorunlara sebep olmuştur. Öğretmenler olarak beklentimiz,ÖMK'nın mecliste yeniden görüşülmesidir.

Öğretmenlerin motivasyonu ve gelir adaleti için; ÖMK revize edilmeli, eksikler giderilmeli, yanlışlar düzeltilmelidir.Kanunlar insanların sorunlarına çözüm üretmek içindir!

Kadriye Demirel
Eğitimci Yazar

Kadriye DEMİREL

Kadriye DEMİREL

DİĞER YAZILARI Böyle Sendikacılık Yapıldıkça, Çalışanların Sırtı Yerden Kalkmaz! Sendika Ağalığı Yüzde 2 Barajı ile Mi Korunacak? Sendikal Kayırma Kanunlaşıyor Mu? Öğretmenlik Kariyer Sınavıyla, takke düştü, öğretmenler keli gördü… AYM Kararını Verene Kadar Sınavın Ertelenmesini İstiyoruz! Kimse öğretmenlerin haklı mücadelesine leke süremez! Öğretmenlik mesleğinin hakkı ve itibarı için ben de varım diyenler bizimle gelsin! Kariyer Basamakları Sınavı ve Öğretmenlerin Sendika Açmazı Sendikalar Başkent'te toplanıyor: Bu sınav sadece öğretmenlerin değil, sendikaların da sınavıdır Bakan ‘’Öğretmenler Memnun’’ Demişti. Ancak… Öğretmenlerin ahlakını sorgulayanlar aynaya baksın! Latif Selvi, Latifeyi Bırakın Öğretmenlere Bakın! Yanılıyorsunuz: 614.446 öğretmen maaşına zam için başvurdu Bu maddeyi kaldırarak verilen haklarımızı geri aldılar Bakanımızı Öğretmenlerin Safında İstiyoruz! Bir Milyon Kere Kariyer İçin Sınava Hayır! Kolay bir sınavla, öğretmenlerin ne kadar yeterli olduğu nasıl ölçülecek? Başarı Belgesi Yetmez Sayın Bakanım Öğretmenler Ucuz İşçi Mi? Kadınların Hakkı Var Mı? 1 Milyon Öğretmen, 1 Milyon Ses Öğretmenlerin Hakkı Ödenir Öğretmene Şiddet, Direksiyon Başında Eğitimde Yeni Nesil Planlama Zamanı Artık Sendikasız Memur Kalmamalı 2021 LGS Öğrencilerinin Hikayesi Görevde Öğretmenler Öncelikli, Ödülde Kimler? Öğretmen Olmak Suç Mu? İLKSAN Seçiminin Kaçak Güreşçisi Kadın Altının Değerini Sarraf Bilir Artık Yetmez mi? Memura ‘’Mış’’ Gibi Zam ve Vergi Dilimi İşkencesi Eğitimciler ve Mobbing Çemberi MEB Bütçesi, Eğitimin Gereklerine Göre Düzenlenmeli Uzaktan Eğitim ve Kaygılarımız Kadınlar Yönetimin Neresinde Eğitimde Kıyameti Ancak Motivasyon Koparır! 'Öğretmenimin Psikolojisi Bozuldu' Yetkiyi yanlış anladık ÖSYM’nin Sınav Güvenliği Kabusu Tatil Ödevimiz, Sorumluluk Unuttuklarımız Var… (Kadriye DEMİREL) Davet Ediyoruz! (Kadriye Demirel) Öğretmenlerde Stockholm Sendromu Bir devir kapanıyor mu? Sayın Bakanımız Ziya Selçuk’a Mektup Uzmanlık Mı? Adaletsizlik Mi? Öğretmen Garsonlar Anne - Baba Eğitimi ‘Devlet Politikası’ Olmalıdır
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Galatasaray2151
 • 2Fenerbahçe2145
 • 3Başakşehir FK2140
 • 4Beşiktaş2139
 • 5Adana Demirspor2138
 • 6Trabzonspor2138
 • 7Kayserispor2132
 • 8Konyaspor2127
 • 9Fatih Karagümrük2126
 • 10Gaziantep FK2225
 • 11Alanyaspor2225
 • 12Sivasspor2224
 • 13Antalyaspor2124
 • 14Hatayspor2123
 • 15MKE Ankaragücü2122
 • 16Kasımpaşa2222
 • 17Giresunspor2121
 • 18İstanbulspor2221
 • 19Ümraniyespor2114
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA