Yükseköğretim Kurulu Başkanı Özvar YKS’ye girecek adaylara ve ailelerine seslendi

“Sevgili adaylar, hepinize gireceğiniz sınavlarda üstün başarılar diliyorum. Sınavların en sağlıklı ortamda gerçekleşmesi için devletimizin ilgili tüm kurum ve kuruluşları bütün hazırlıklarını tamamlamış ve gerekli tedbirleri almıştır”

“YKS’de alacağınız sonuç ne olursa olsun bunu hayatınızı belirleyen tek şey olarak görmeyin. Her durumda çalışmaya, kendinizi geliştirmeye ve geleceğe bakmaya devam edin”

“Sevgili aileler, YKS’den alacakları sonuçlar gençlerimizin geleceği açısından elbette çok önemli. Fakat, olumlu ya da olumsuz sonuç ne olursa olsun onları bekleyen uzun bir geleceğin olduğunu ve bu sınavların sadece bir basamak olduğunu unutmamalıyız”

“YKS’ye girecek sevgili adaylar,

Uzun yıllara yayılan çalışmalarınızın ve harcadığınız emeklerin sonuçlarını almak için beklediğiniz hafta nihayet geldi.

Bu hafta sonu 3 oturumda düzenlenecek olan YKS’yi hepinizin büyük bir heyecan ve umutla beklediğinizi biliyorum. Yükseköğretim Kurulu Başkanı olarak şahsım ve kurumum adına hepinize gireceğiniz sınavlarda üstün başarılar diliyorum.

Sınavların en sağlıklı ortamda gerçekleşmesi için devletimizin ilgili tüm kurum ve kuruluşları bütün hazırlıklarını tamamlamış ve gerekli tedbirleri almıştır.”

Yükseköğretim Kurulu olarak önceliklerinden birinin yükseköğretimin erişilebilirliğini ve kapsayıcılığını artırmak olduğunu belirten Özvar, “Ülkemizin tüm kesimleri için nitelikli yükseköğretime adil erişim imkânı sağlamak adına sürekli bir çalışma içindeyiz ve bu yönde önemli bir mesafe kat ettik.” dedi.

 

“İstihdam açısından öne çıkan alanlarda yeni programlar açıyoruz”

Üniversite kontenjanlarını belirlerken genç nüfusun yükseköğretime yönelik güçlü seyreden erişim talebini dikkate aldıklarını ve kalite standartlarını koruyarak bu talebe cevap vermeye çalıştıklarını ifade eden Özvar, “Ayrıca ülkemizdeki istihdam imkanlarını ve geleceğe yönelik istihdam projeksiyonlarını da yakından takip ediyoruz. Adımlarımızı buna uygun olarak atıyoruz.” ifadelerini kullandı. Özvar şöyle devam etti:

“Bu vizyonumuzun bir sonucu olarak istihdamla ilişkisi azalan programların kontenjanlarını kademeli şekilde azaltırken istihdam açısından öne çıkan bazı alanlarda yeni programlar açıyoruz. Bunlar arasında yapay zekâya yönelik olanlar özellikle öne çıkmaktadır. 2024-2025 eğitim-öğretim yılında, 20 üniversitemizde yazılım ve yapay zekâ alanında 51’i ön lisans ve 20’si lisans olmak üzere toplam 71 yeni program öğrenci kabul edecektir.

Açtığımız yeni programların öğrencilerimizden yoğun ilgi göreceğine ve ilerleyen yıllarda ülkemize önemli bir katma değer sağlayacağına inanıyorum.”

 

“Diploma tek başına her kapıyı açabilecek bir anahtar değildir”

Özvar, üniversite hayatının bir deneyim olarak son derece kıymetli olduğunu ve gençlere çok şey katacağını belirterek adaylara şöyle seslendi:

“Üniversitede elde edeceğiniz akademik ve teorik birikim sizlerin geleceği açısından çok mühimdir. Ancak üniversite hayatını bununla sınırlı görmemek gerekir. Diploma çok kıymetlidir ama tek başına her kapıyı açabilecek bir anahtar değildir.

Üniversite hayatını her anlamda büyük bir tecrübe olarak görmek gerekir. Üniversiteler ders dışı kazanımların elde edildiği, kültürel ve sosyal becerilerin geliştirildiği, insana yeni ufuklar açan kurumlardır. Hangi üniversitede ve hangi bölümde okursanız okuyun kendinizi geliştirmekten ve yeni kazanımlar elde etmekten asla vazgeçmeyin. Teoriye dayalı öğrenmelerinizin yanında sizi geleceğe hazırlayacak uygulamalara ve ders dışı kazanımlara önem verin.

Son olarak sizlere tavsiyem; başarılı ya da başarısız YKS’de alacağınız sonuç ne olursa olsun bunu hayatınızı belirleyen tek şey olarak görmeyin. Her durumda çalışmaya, kendinizi geliştirmeye ve geleceğe bakmaya devam edin.”

 

“Sevgili aileler, gençlerimize moral vermeniz ve üzerlerindeki baskının azalmasına katkı sağlamanız fevkalade önem arz ediyor”

Erol Özvar sınava girecek 3 milyonun üzerindeki öğrenci ile birlikte aynı heyecanı paylaşan ailelerine de hitap ederek, “Büyük emek ve fedakarlıklarla bugüne kadar evlatlarınızı desteklediniz. Doğal olarak sizlerin de büyük beklentileri ve umutları var. Ancak sınava sayılı günlerin kaldığı şu kısa zaman diliminde gençlerimize moral vermeniz ve üzerlerindeki baskının azalmasına katkı sağlamanız fevkalade önem arz etmektedir. YKS’den alacakları sonuçlar gençlerimizin geleceği açısından elbette çok önemlidir. Fakat, olumlu ya da olumsuz sonuç ne olursa olsun onları bekleyen uzun bir geleceğin olduğunu ve bu sınavların sadece bir basamak olduğunu unutmamalıyız. Her durumda gençlerimizi parlak bir istikbal inşa etmeleri için desteklemeye devam etmeliyiz.” ifadelerini kullandı.