İLANLAR
Giriş Tarihi : 22-06-2022 11:59   Güncelleme : 22-06-2022 11:59

Üniversitelerin Öğretmenlik Bölümleri Taban Puanları

Tüm üniversitelerin eğitim fakültelerindeki öğretmenlik bölümlerinin güncel taban puanları ve kontanjanları ile ilgili detaylar bu içeriğimizde.

Üniversitelerin Öğretmenlik Bölümleri Taban Puanları

Türkiye’de üniversite adayları tarafından tercih edilen çok fazla popüler bölüm bulunuyor. Bunlar içerisinde şüphesiz öğretmenlik ayrı bir alana sahip. Tıpkı mühendislikte olduğu gibi alt dalları bulunan öğretmenlik her yıl binlerce üniversite adayı tarafından YKS tercih döneminde tercih ediliyor.

Öğretmenlik bölümlerini seçmek isteyen öğrenci sayısı çok fazla olduğundan her yıl üniversite sınavı yaklaştığında ve sınavdan sonraki tercih dönemi başladığında öğrenciler öğretmenlik taban puanları üzerine araştırmalar yapmaya başlıyor. Söz konusu bu araştırmalar neticesinde kendi isteklerine ve tabi ki sınav puanlarına uygun bölüm ve üniversite seçen öğrenciler daha sonraki süreçte bu seçimlerini tercih döneminde değerlendiriyor.

Öğretmenlik bölümlerinin taban puanlarını öğrenmenin çok sayıda yöntemi bulunuyor. Örneğin internete sayısal, sözel ya da eşit ağırlık taban puanları şeklinde aramalar yaparak bu bölümlerin taban puanlarını öğrenebilirsiniz. Aynı şekilde yabancı dil öğretmenliği isteyenler dil taban puanları şeklinde aramalar yapabilir.

Bu aramalar sonucunda çok sayıda öğretmenlik dalının taban puanı ile karşılaşacaksınız. Eğer sadece Türkçe öğretmenliği gibi spesifik bir araştırma yapmak istiyorsanız aramanızı biraz daha detaylandırabilirsiniz.

Bunun için güncel ve doğru bilgileri içeren YÖK Atlas platformunu kullanabilir ya da Google içerisinde Türkçe öğretmenliği taban puanı gibi aramalar yapabilirsiniz. Sizlere önerimiz doğrudan bölümünüzün taban puanını içeren aramalar yapmanız. Gelin bunu detaylandıralım.

Örneğin bir öğrenci ilköğretim matematik öğretmenliği bölümüne gitmek istesin. Bu öğrencinin hedefinde Ankara Üniversitesi gibi spesifik bir hedef varsa YÖK Atlas’a girdikten sonra Ankara Üniversitesi ilköğretim matematik öğretmenliği bölümünü araştırabilir ve çok detaylı bilgilere ulaşabilir.

Eğer öğrencinin hedefinde spesifik bir üniversite yoksa YÖK Atlas yerine Google’a girip “ilköğretim matematik öğretmenliği taban puanı” şeklinde arama yapabilir. Bu arama sonucunda bütün üniversitelerin son yıllara ait ilköğretim matematik öğretmenliği taban puanlarına ulaşabilir.

Biz her iki yöntemi de öneriyoruz ancak daha etkili olduğu için sınava Genciz Biz gibi sınava hazırlık platformlarını kullanmanızı daha çok öneriyoruz. Bu platformlarda taban puanlarının yanı sıra sıralama verileri de yer aldığı için daha iyi bir şekilde tercih listesi hazırlayabilirsiniz.

Eğitim HaberleriEğitim Haberleri