Öğretmene geri hizmet tehdidi

Müfettişlerin vereceği kararlarla öğretmenlerin Akademi eğitimine alınmaları ve burada “başarılı” sayılmazlarsa meslekten alınıp geri hizmetlerde görevlendirilmelerini öngören düzenleme de tepkilere yol açıyor. Kanun teklifinde öğretmenlere yeni disiplin cezaları ve yeni görevlendirmeler de getiriliyor.


Teklif hazırlanırken görüşleri alınmadı, komisyonda 5 dakika söz verildi

Teklif üzerine görüşmelerin yapıldığı komisyona eski Milli Eğitim Bakanı da olan AKP Ordu milletvekili Mahmut Özer başkanlık etti. Bakan Yusuf Tekin’in katılmadığı toplantılarda eğitim sendikaları temsilcileri yalnızca 5 dakika söz verilmesine tepki gösterdi. Sendika temsilcileri teklifle öğretmenlik mesleğinin itibarsızlaştırıldığını, kendilerinin görüşü alınmadan hazırlanan kanun teklifinin geri çekilmesi gerektiğini dile getirdi.

Üç eğitim sendikasından ÖMK karşı Meclis önünde nöbet eylemi

Meclis önünde üç eğitim sendikasından nöbet eylemi

Eğitim-İş Sendikası TBMM’nin yanındaki Milli Egemenlik Parkı’nda "Öğretmenler Odası" oluşturarak kanun teklifinin geri çekilmesi için nöbet tutmaya başladı. Sendika üyesi öğretmenler teklif Meclis Genel Kurulu’na gelene dek buradaki nöbetlerini sürdürecek. Eğitim emekçileri teklifin genel kurulda da kabul edilmesi durumundaysa Birinci Meclis binasına yürüyüş düzenlemeyi planlıyor.

Sendika “Öğretmenleri Mesleksizleştirme Kanunu” diye nitelediği teklifin geri çekilmesi için kurduğu “Öğretmenler Odası”nda her gün bir söyleşi etkinliği düzenliyor. Bugün Köy Enstitüleri ve Çağdaş Eğitim Vakfı Genel Başkanı Eğitimci-Yazar Erdal Atıcı’nın katıldığı "Cumhuriyet Eğitimi ve Köy Enstitüleri" konulu bir söyleşi yapıldı.

 

Eğitim-Sen de Meclis Parkı’nda teklifin geri çekilmesi için başlattığı oturma eylemine devam ediyor. "Haklarımızı ve taleplerimizi içermeyen Öğretmenlik Meslek Kanunu'na hayır" diyen Eğitim-Sen üyelerini bugün eylemlerinin üçüncü gününde, SES ve Haber-Sen MYK üyeleri ziyaret etti.

 

Meclis önünde halen devam eden bir başka eylem de Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası’nın nöbeti

Sendika üyeleri taban ücret başta olmak üzere hakları için başlattıkları eylemin 41. gününde bugün de nöbetlerine devam etti.

Meclis önünde nöbet eylemlerini bugün Ankara’daki yağmura rağmen sürdüren üç sendikadan eğitim emekçileri bugün bir müzik dinletisinde bir araya geldi.

Kaynak: haber.sol.org.tr