OKUL
Giriş Tarihi : 13-11-2022 13:13   Güncelleme : 13-11-2022 14:37

Sınıflarda deprem ve ilk yardım çantası olmalı

Afet Uzmanı Kubilay Kaptan, ''Anaokullarının ve ilkokulların yüzde 95’inde deprem çantası, birçok okulda acil çıkış kapısı dahi yok, ” dedi

Sınıflarda deprem ve ilk yardım çantası olmalı

12 Kasım 1999’da meydana gelen, 845 kişinin yaşamını yitirdiği ve 4 bin 948 kişinin yaralandığı Düzce depreminin yıldönümünde, ülke genelinde “çök kapan tutun” sloganıyla tatbikat düzenlendi. Dün saat 18.57’de AFAD koordinasyonunda düzenlenen tatbikat, 81 il ve Kuzey Kıbrıs’ta eş zamanlı olarak gerçekleştirildi.

(***)

DEPREM ÇANTASI BİLE YOK

Afet Uzmanı Dr. Kubilay Kaptan “çök kapan tutun” sloganıyla düzenlenen tatbikatı değerlendirdi.

Türkiye’nin tek bir afet riskiyle karşı karşıya olmadığına dikkat çeken ve farklı afetlere karşı yerel düzeyde de tatbikatlar yapılması gerektiğini vurgulayan Dr. Kaptan, “Tatbikatlara anaokulu düzeyindeki çocuklarla başlanmalı ve sık sık yapılmalı. Tatbikatı yapmış olmak için yapmamak lazım. İlk önce küçüklerin seviyesinden başlayarak, insanlara, çocuklara giderek, çocuklara oyunlarla öğreterek ve tatbikatlar yaparak öğretmek gerekiyor.

Yaptığımız araştırmalara göre anaokullarının ve ilkokulların yüzde 95’inde deprem çantası bile yok. Çocukların başına düşebilecek çok fazla nesne ve eşya var okullarda” dedi.

Okullarda düzgün ilk yardım çantası sayısı çok az

Birçok okulun acil çıkış kapısı dahi olmadığını ifade eden Kaptan sözlerine şöyle devam etti: “Okullarda düzgün ilk yardım çantası sayısı çok az. Ne öğretmenler ne de çocuklar afetlere karşı eğitimli değil. AFAD hem deprem tatbikatı düzenliyor hem de acil uyarı sistemini deneyecek. Acil uyarı sistemiyle cep telefonlarına mesajlar gidecek. ABD’de acil uyarı sistemi 1997 yılında başladı.”

(***)

24 ilin kent merkezinden aktif fay hattı geçiyor

Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Yunus Sezer, ülke genelinde yılbaşından bu yana meydana gelen yaklaşık 17 bin depremin 2 bininin son bir ayda yaşandığını söyledi. Bunlardan 13'ü ise 4 ve üzeri büyüklükte oldu. AFAD'dan edinilen bilgiye göre de Kuzey Anadolu Fay Hattı ile Ege Bölgesi Graben Sistemi üzerinde 6'şar, Doğu Anadolu Fay Hattı'nda 4 ve diğer faylar üzerinde 8 olmak üzere 24 ilin doğrudan kent merkezinden aktif fay geçiyor. Ayrıca 80'den fazla ilçe de direkt aktif fay hatları üzerinde bulunuyor. Bu iller Aksaray, Aydın, Balıkesir, Bingöl, Bolu, Burdur, Bursa, Denizli, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Hakkari, Hatay, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Kütahya, Manisa, Muğla, Osmaniye, Sakarya ve Tokat.

Birgun.net

Eğitim HaberleriEğitim Haberleri