SENDİKA
Giriş Tarihi : 10-04-2022 01:25

Sendika'dan zorla yaptırılan projelere eylem kararı

Eğitim Gücü Sen: Gönüllülük ilkesinin hiçe sayıldığı projelere eylem kararı aldık

Sendika'dan zorla yaptırılan projelere eylem kararı

Milli Eğitim Bakanlığı, çeşitli kurumlarla yürüttüğü projelerde, okullardan bu projelere katılım sağlanmasını istemektedir. Tamamen gönüllülük esasına dayalı olan projeler maalesef birçok yerde okul müdürlerinin dayatmasına dönüşmüştür. Okul müdürleri “Her öğretmenin katılması zorunludur.” gibi mesajlar yollamaktadır. Projelerin çoğunda, proje çalışanlarına ödenek kalemi bulunduğu halde proje çalışanı öğretmenlere ücret ödenmemektedir. Bu durum  öğretmenler için angaryadır ve angarya Anayasamıza aykırıdır.

Gönüllülük esasına dayalı olan bu projelerin zorla yaptırılmaya çalışılması eğitim öğretimi aksatmaktadır. Proje çıkarmakta öğretmenler zorlanmaktadır. Mesai dışında geçen özel hayatları olumsuz etkilenmektedir. Bazı okullarda derslerin işlenmesi dahi bırakılarak ders planlamaları aksatılmakta öğretmenler bütün enerjilerini bu projelere harcamaktadır. Projelerde öğrenci katılımı olmasa bile okul müdürleri öğretmenlerden zorla proje çıkarmalarını istemektedir. Proje çıkarma sayısına göre okullar iyi okul- kötü okul olarak nitelendirilmekte bu durum çalışma huzurunu bozmaktadır.

Eğitim ve Bilim Gücü Sendikası Merkez Yönetim kurulumuz 2021-2022 Eğitim öğretim yılı boyunca öğretmene dayatılan bu projelere, üyelerimizin isteklerine bağlı, katılmama kararı almıştır.

PROJE EYLEM DİLEKÇESİ

Proje Eylem Karar Defteri

Eğitim HaberleriEğitim Haberleri