Okullarda 2023-2024 eğitim öğretim yılı, 14 Haziran Cuma karne dağıtımıyla tamamlanırken Kurban Bayramı, 16 Haziran Pazar başlayacak. Bu bağlamda 20-21 Haziran ile 24-28 Haziran haftası öğretmenler için mesleki çalışma dönemi olarak belirlenerek öğretmenler için 7 günlük mesleki çalışma programı hazırlandı. 

Öğretmenler, haziran dönemi mesleki çalışmalara isterlerse görev yaptıkları illerde, isterlerse tercih edecekleri herhangi bir ilde katılabilecek. Bunun için öğretmenlerin "veri.meb.gov.tr" adresinden başvuruda bulunmaları yeterli olacak.

 

MEB'den bilgilendirici yazı:

Haziran dönemi mesleki çalışmalarla ilgili sorulan sorular üzerine aşağıdaki açıklamaların yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

1- Geçici görevlendirme ile idarecilik yapanlardan mesleki çalışmayı başka illerde almak isteyenler başvuru yapabilecek mi?

  • Sistem bu idarecilere kapalı.  Geçici görevlendirme ile de olsa idarecilik yapan arkadaşlar kadrolu idarecilerimizle aynı statüde çalışıyorlar.
  • Ancak yöneticilik görevi ders kesimi (14 Haziran) ile bitecek olan arkadaşlarımız var ise onların dilekçe ile başvuru yapmalarına müsaade edelim. Planlamanın sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için her iki yere de (görev yaptığı ve çalışmaya katılmak istedikleri yere) vermesi daha iyi olur. Çünkü bir yerde öğretmen sayımız azalırken bir yerde artacaktır. 30 Haziran ya da eğitim öğretim yılı sonuna kadar görevlendirme onayı olan idareciler görevlendirildikleri kurumda mesleki çalışmayı yapacaklar.

 

2- Öğretmenlerimiz görev yaptığı ilin farklı ilçesinde mesleki çalışma yapmak için başvuru yapabilir mi?

  • Aynı il içerisinde farklı yer tercihleri alınmayacaktır. Tamamen il dışı şeklinde bir programlama yapıldı.

 

3- Aynı ilin başka ilçelerinde görevlendirme çalışan öğretmenler kadrosunun bulunduğu ilçede mi, görevlendirme çalıştığı ilçede mi mesleki çalışmaya katılacaklar?

  • Görevlendirmesi ders kesimi ile (14 Haziran) bitenler kadrosunun bulunduğu ilçede, görevlendirmesi 30 Haziran ya da eğitim öğretim yılı sonu olanlar ise görevlendirildikleri ilçede mesleki çalışmalara katılacaklar.

 

4- Farklı ilden çalışmaya katılacakların listesini ne zaman görebileceğiz.

  • İl/ilçeler listeleri 3-5 Haziran’da alabilecekler...
  • Görev yaptıkları ilin dışında mesleki çalışmaya katılmak isteyen öğretmenlerimiz elektronik ortamda başvurularının yanında mutlaka bu taleplerini görev yaptıkları okula da bildirmek zorundalar. Çünkü okullarımız kalan ve il dışına çıkacak öğretmenler bilgilerini, sağlıklı bir planlama yapabilmeleri için il/ilçe milli eğitim müdürlüklerine bildireceklerdir.

Bu husus 24/05/2024 tarihli ve 102987725 sayılı yazımızın ekinde bulunan programın açıklamalar bölümünde de ifade edilmiş olup, tüm öğretmenlere gerekli duyurunun yapılması hususunda;

Gereğini rica ederim.

Guncelegitim.com / ÖZEL HABER