BİLİM
Giriş Tarihi : 18-02-2021 23:50   Güncelleme : 18-02-2021 23:50

Perseverance Mars Aracı Yüzeye İniş Yaptı!

30 Temmuz'da ULA'in Atlas 5 roketiyle fırlatılan Perseverance Mars Rover'ı Mars yüzeyine yumuşak iniş yaptı.

Perseverance Mars Aracı Yüzeye İniş Yaptı!

Nasa'nın Mars'a gönderdiği yüzey araçlarından sonuncusu olan Perseverance, 2011'de fırlatılan kardeşi Curiosity'nin 9 yıl ardından Mars'a gitmek üzere United Launch Alliance'ın Atlas 5 roketinde önce yörüngeye çıkmak ve ardından Mars Injection Burn adı verilen Mars'a doğru yörüngesini ayarlamak üzere yola çıkmıştı.

Yaklaşık 7 aylık yolculuğu sonunda Mars'a ulaşan araç, 11.38'de ona elektrik sağlayan arka modülünü bırakarak atmosfere girmey hazır hale geldi. Mars'ın daha önce su bulunduğu düşünülen ve eski yaşam kalıntılarına ulaşılabileceği düşünülen Jezero Krateri, iniş bölgesi olarak seçilmişti. Son ayarlamalarını da yaparak atmosfere giren araç, önündeki ısı kalkanıyla hem yavaşlamanın büyük bir kısmını sağlıyor, arkasındaki RCS kontrol modülleriyle ise kratere doğru açısını ayarlıyordu. Büyük ölçüde yavaşlama sağlandıktan sonra paraşüt açılarak hipersonik hızlardan daha öngörülebilir ve güvenilir bir yavaşlama sağlandı. Perseverance, iniş bölgesinin üzerindeyken ısı kalkanını bırakarak bölge hakkında Nasa tarafından geliştirilen modüllerle tarama yaptı ve ineceği kesin bölgeyi ve kendi bulunduğu bölgeyi belirledi. Sonra kardeşi Curiosity gibi paraşüt ve arka kapağı bırakarak kendini yere bıraktı. Yerden hâlâ çok yüksekte olan Perseverance, yine Nasa tarafından geliştirilmiş olan iniş modülüyle yere kontrollü alçalma gerçekleştirdi. 8 adet iticiye sahip olan bu modül yüzeye yaklaştığında Perseverance'ı yüzeye kablolarla sarkıtarak alçalttı ve araç yüzeye inince kabloları ayırarak araçtan uzak bir yere kontrollü düşüş yaptı. Bu aracın Mars yüzeyine diğer araçlar gibi balon iniş veya tamamen paraşütlü iniş yapamamasının nedeni Mars'ın atmosferi Dünya'nın atmosferinin %2'si kadar olması. Bu ince atmosferde paraşütler işe yaramayacağı için mühendisler böyle bir yöntemi kullanıyorlar.

Perseverence Mars yüzeyinde ne yapacak?

Bundan sonraki dönemde araç, üzerindeki çeşitli kamera ve mikrofonlarla beraber yüzeyi fotoğraflayacak ve kendinin inerken bir videosunu gönderecek. Ardından üzerindeki çok çeşitli bilimsel ekipmanları kullanarak yüzeyde testler yapacak ve verileri incelenmek üzere dünyaya gönderecek. Ardından üzerindeki yüzeyden örnek toplama ekipmanları ile çeşitli yerlerden örnekler toplayıp tüplerine yerleştirecek, testler yapacak ve eğer ileride insanlar Mars'a gelir ve Perseverance'a bir ziyaret düzenlerler ise bu örnekleri Dünya'ya geri götürecek ve testleri daha detaylı sürdürecekler.

 

Haber: Aral CAVLAK

guncelegitim.com

Eğitim HaberleriEğitim Haberleri