ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU'NUN YENİ DÜZENLEMELERİ

2022'de yürürlüğe giren ve 12 maddeden oluşan Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun bazı hükümleri Anayasa Mahkemesince iptal edilmesinin ardından, TBMM Başkanlığına sunulan Öğretmenlik Mesleği Kanunu Teklifi 39 maddeden oluşuyor. Yeni teklif ile Anayasa Mahkemesinin iptal kararı ile duran kariyer uygulamasının devamı sağlanacak.

 

ÜÇ KARİYER BASAMAĞI: ÖĞRETMEN, UZMAN ÖĞRETMEN VE BAŞÖĞRETMEN

Teklif, öğretmenlik mesleğini üç kariyer basamağına ayırıyor: Öğretmen, uzman öğretmen ve başöğretmen. Uzman öğretmenlik unvanı için en az 10 yıl öğretmen olarak hizmet şartı, başöğretmenlik unvanı için ise en az 10 yıl uzman öğretmen olarak hizmet şartı getiriliyor. Ayrıca, kademe ilerlemesinin durdurulması cezasının olmaması ve belirli eğitim programlarının tamamlanması gerekecek.

 

YAZILI SINAV VE MESLEKİ ÇALIŞMA KOŞULLARI KALDIRILIYOR

Yeni düzenleme ile kariyer basamaklarında ilerlemede yazılı sınav ve mesleki çalışma koşulları kaldırılmış oldu. Böylece, yaklaşık 230 bin öğretmenin faydalanacağı yeni düzenleme, uzman öğretmenlikte 10 yıl bekleme şartı aranmadan, 20 yıllık kıdemi dolduran öğretmenlere başöğretmen unvanı için başvuruda bulunma imkanı sağlıyor.

 

BAŞÖĞRETMEN UNVANI İÇİN 20 YIL ŞARTI

20 yıllık kıdemi dolduran tüm öğretmenler, uzman öğretmen olup olmamalarına bakılmaksızın, düzenlenen eğitimi tamamlamaları halinde başöğretmen olabilecek. Böylece, 20 yıllık kıdemi dolduran 230 bin öğretmene "başöğretmen" unvanı için başvuruda bulunma imkanı tanınacak.

2022'de 516 bin 974 öğretmen uzman öğretmen, 66 bin 679 öğretmen başöğretmen unvanı alırken, 2023'de ise 69 bin 881 öğretmen uzman öğretmen, 3 bin 891 öğretmen başöğretmen unvanı aldı. Bugün itibarıyla uzman öğretmenler 4 bin 304 lira, başöğretmenler ise 8 bin 608 lira eğitim-öğretim tazminatından yararlanıyor.

Kaynak: odatv.com