ÖĞRETMEN
Giriş Tarihi : 11-05-2023 12:13   Güncelleme : 11-05-2023 12:19

Okullar Teksas’a dönüyor!

Milli Eğitim Bakanlığının son iki yıldır tasarruf etmek amacıyla okullara güvenlik görevlisi vermemesi yavaş yavaş sonuçlarını vermeye başladı. Birçok okulda bu görevi bu konuda uzman olmayan hizmetliler ya da diğer okul çalışanları yapmaya çalışsa da sağlıklı bir sonuç alınamamaktadır. İşte Eğitim-İş Antalya Şube Başkanı Sadık ACAR'ın açıklaması...

Okullar Teksas’a dönüyor!

Öğrenci olsun olmasın okullara rahat rahat girmekte ve bunun sonucunda da içeride eğitimin tüm paydaşları için güvenlik zafiyeti oluşmaktadır. Güvenlik sertifikası olmayan okul çalışanlarının kontrolünden hiçbir çekincesi olmayan bazı öğrenciler de yanlarında kesici, delici aletlerle okullara rahatça giriş yapabilmektedirler.

Geçtiğimiz cuma günü Kepez ilçemizde Toros Anadolu Lisesinde yaşanan ve bir öğrencinin başka bir öğrenci tarafından bıçakla yaralanması ve bunun sonucunda bağırsağının delinmesi hepimizi şoka uğrattı. Bir süredir aralarında sürtüşme olduğunu öğrendiğimiz iki öğrencinin okul bahçesinde meydana gelen kavgasında gençlerden birisi yanında taşıdığı bıçağı çıkarıp kavga ettiği genci bıçakladı. Nöbetçi öğretmenin derhal olaya müdahale etmesi belki de bıçak darbesi alan gencin hayatta kalmasını sağladı ama bu senaryo her zaman gerçekleşmeyebilir ve can kaybı ile sonuçlanacak olaylar meydana gelir. İnsan hayatının her şeyin üzerinde olması gerektiği gerçeğini dikkate almayan bakanlığımız ve onun yöneticileri bu ve benzeri yaşanan olaylar sonrasında neler düşünüyor acaba? Vicdanları rahat mıdır? Üç kuruş tasarruf etme uğruna yaşanan sıkıntıları nasıl önlemeyi planlıyorlar?

Bir yerde disiplini sağlamak ve buradaki insanların güvenliğini garanti altına almak için daha en baştan, yani okul çevresi ve giriş kapısından bunu başlatmak gerekir. Güvenlik konusunda uzman olan bir görevlinin orada bulunması, okula yabancıların girmesini, öğrencilerin okula getirmemeleri gereken kesici-delici aletleri, silahları, yasaklı madde ve yayınları okula sokmalarını zorlaştırır ve bu güvenlik görevlisi gerekirse okul idarecileri, okul polisi ve okul disiplin kurulu ile işbirliği yaparak aramalar ve başka uygulamalar yaparak okul güvenliğini sağlar. Daha fazla sıkıntılar ve acılar yaşanmadan Milli Eğitim Bakanlığımızı bu konuyu tekrar değerlendirmeye ve okullara güvenlik görevlisi atamaya davet ediyoruz.

Sadık ACAR
Eğitim İş Antalya Şube Başkanı

 

 

 

Eğitim HaberleriEğitim Haberleri