Uzman öğretmenlik, Başöğretmenlik ve Yeni Öğretmenlik Meslek Kanunu (ÖMK) ile ilgili yeni çarpıcı iddialar var. Uzman öğretmenlik düzenlemesinde ve yeni Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda önemli maddelerin yer alacağı iddia ediliyor. Bunlar ek ders zammı, rotasyon ve diğer maddeler. İşte detaylar:

Hazırlanan yeni Öğretmenlik Meslek Kanunu, uzman öğretmenliğin kapsamının genişlemesi, ek ders ücretlerine zam, öğretmenlere rotasyon gibi maddelerin yer alacağı iddia ediliyor.

Milli Eğitim Bakanlığı, Anayasa Mahkemesi tarafından bazı maddeleri iptal edilen Öğretmenlik meslek Kanunu'nu yeniden hazırlıyor. Bakan Yusuf Tekin'in açıklamalarına göre yeni ÖMK taslağı hazırlanmış durumda. MEB önümüzdeki günlerde bu yeni Öğretmenlik Meslek Kanunu (ÖMK) taslağını açıklayacak. Ancak yeni meslek kanununda yer alacağı iddia edilen çok sayıda madde kamuoyunun gündemine geliyor.

 

ÖĞRETMENLERE ŞİDDET YENİ KANUNDA...

Şu ana kadar yeni Öğretmenlik Meslek Kanununda yer alması kesinleşen önemi bir maddeyi Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıkladı. Açıklanan maddelerde öğretmenlere yönelik şiddet yer alıyor. Açıklamalara göre öğretmenlere şiddet uygulayan kişiler tutuklu olarak yargılanacak, cezalar yüzde 50 oranında artırılacak ve ertelenmeyecek. Yani ceza alan kişi mutlaka cezaevine girecek.


Eğitime öğretmenlere atamalara yeni sistemin ilk sinyali Tekin’den geldi Eğitime öğretmenlere atamalara yeni sistemin ilk sinyali Tekin’den geldi

 

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLERE AVANTAJ

Bu maddeyle birlikte Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in açıklamalarına göre kesinleştiği düşünülen bir madde de ücretli öğretmenlerle ilgili. Ücretli öğretmenlere bir avantaj getirmesi beklenen maddeye göre; uzman öğretmenlik için gerekli olan süre şartında, ücretli öğretmenlikte geçen süreler de kabul edilecek.

 

SINAV KALKIYOR SÜRE DÜŞÜYOR

Bu iki madde haricindeki maddeler ise beklenen düzenlemeleri içeriyor. Bu düzenlemeler arasında uzman öğretmenlik süresinin 8 yıla düşürülmesi, başöğretmenlik süresinin 16 yıla çekilmesi ve 20 yılını dolduran tüm öğretmenlere başöğretmenlik verilmesi,

Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sınavının kaldırılması maddeleri var.

Son günlerde Uzman öğretmenlik, Başöğretmenlik ve Yeni Öğretmenlik Meslek Kanunu (ÖMK) ile ilgili önemli iddialar da kamuoyu gündeminde yer alıyor.

Şunu belirtelim ki, Yeni Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda Uzman ve Başöğretmenlik için sınavsız bir geçiş olacağının sinyalini Milli Eğitim Bakanı vermişti. Yıl konusu netleşmiş değil.

 

Öğretmen emeklileri zor durumda 

Öğretmenler emekli olduklarında seyyanen zam, ek ders ücreti ve uzman ve başöğretmen tazminatı kesilmektedir. Umarız bu kesintiler Emeklilere yansıtılır. 

 

Eğitim Sitesi’nin haberine göre bu iddialar ise şöyle:

1- Milli eğitim müdürleri, şube müdürleri uzman öğretmen olabilecek.

2- Ek ders ücretlerine zam gelecek. Yeni düzenleme ile tüm ek ders ücreti ödemelerinin 1600 göstergeye göre yapılması. Böylece gündüz ek ders ücretlerine yüzde 15 oranında artış yapılacak.

3- Öğretmenlere rotasyon gelecek. İddiaya göre 12 yılını dolduran öğretmenlerin rotasyona tabi tutulması yeni Öğretmenlik Meslek Kanunu’nda yer alacak.

Milli Eğitim Bakanlığının kısa bir süre içerisinde yeni Öğretmenlik Meslek Kanunu tasarısını kamuoyu ile paylaşması bekleniyor. Böylece öğretmenlik kariyer basamakları, kariyer şartları ve öğretmenlerle ilgili kanun maddeleri netlik kazanacak.