ÖĞRETMEN
Giriş Tarihi : 02-07-2023 20:54

Öğretmen maaşları açlık sınırının altında kaldı

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu üyesi Deniz Demir, ''Göreve yeni başlayan bir öğretmen 11 bin 500 lira maaş alıyor. Yani yoksulluk sınırı öğretmen maaşının 3,5 katı. Araştırma sonucuna göre öğretmen maaşı, açlık sınırı olan 12 bin 732 liranın da altına düşmüş durumda. Bu büyük bir utançtır, evinin kirasını ödeyemeyen, çocuklarının ihtiyaçlarını karşılayamayan, barınamayan, beslenemeyen öğretmenler ne yapacak?'' dedi.

Öğretmen maaşları açlık sınırının altında kaldı

CHP Ankara Milletvekili ve TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu üyesi Deniz Demir, şunları kaydetti:

"YOKSULLUK SINIRI ÖĞRETMEN MAAŞININ 3,5 KATI"

"Büro Emekçileri Sendikası'nın mayıs ayı araştırmasına göre 4 kişilik ailenin açlık sınırı 12 bin 732 lira, yoksulluk sınırı ise 40 bin 661 lira oldu. Göreve yeni başlayan bir öğretmen ise 11 bin 500 lira maaş alıyor. Yani yoksulluk sınırı öğretmen maaşının 3,5 katı. Araştırma sonucuna göre öğretmen maaşı, açlık sınırı olan 12 bin 732 liranın da altına düşmüş durumda. Bu büyük bir utançtır, evinin kirasını ödeyemeyen, çocuklarının ihtiyaçlarını karşılayamayan, barınamayan, beslenemeyen öğretmenler ne yapacak?

"KENT MERKEZLERİNDE ÇALIŞACAK ÖĞRETMEN BULAMAYACAK HALE GELECEĞİZ"

Evinin kirasını ödeyemeyen, çocuklarının ihtiyaçlarını karşılayamayan, barınamayan, beslenemeyen öğretmenleri görmezden gelemezsiniz, 25 yıllık bir öğretmen 14 bin 200 TL maaş alıyor. Bu öğretmenimiz nasıl geçinecek, hangi psikolojiyle çocuklarımızı yetiştirecek. Böyle giderse başta büyükşehirler olmak üzere kent merkezlerinde çalışacak öğretmen bulamayacak hale geleceğiz. En düşük öğretmen maaşının asgari ücretin 3 katı seviyesine çıkarılması zaruri hale gelmiştir, bu da 35 bin TL'lik bir rakama tekabül etmektedir. Bunun için mücadele edeceğiz.

Kaynak: ANKA

Eğitim HaberleriEğitim Haberleri