EKONOMİ
Giriş Tarihi : 02-02-2023 14:36

Motorine indirim, LPG'ye zam geliyor

Bu gece yarısından itibaren benzinde motorinde 65 kuruş indirim, LPG’de ise 1 lira 7 kuruş fiyat artışı bekleniyor. Güncel akaryakıt pompa fiyatlarına göre; İstanbul'da motorin litre fiyatı 22.11, benzinin litresi ise ortalama 21.08 liradan satılıyor.

Motorine indirim, LPG'ye zam geliyor

Bu gece yarısından itibaren (3 Şubat) motorin grubunda 65 kuruş fiyat indirimi, LPG’de (otogaz) ise 1 lira 7 kuruş fiyat artışı yaşanacak.

Brent petrol fiyatları ve dövizdeki değişikliklerle birlikte benzin ve motorin fiyatlarındaki dalgalanmalar sürüyor.

Son olarak motorine 2 Şubat itibarıyla 1 lira 2 kuruş indirim yapılmış, fiyat değişikliği pompa satış fiyatlarına da yansımıştı. Bugün gece yarısından sonra motorinde 65 kuruş daha indirim bekleniyor. LPG’de ise bu gece yarısından geçerli olmak üzere 1 lira 7 kuruş zam bekleniyor.


Güncel akaryakıt pompa fiyatlarına göre;

• İstanbul'da motorin litre fiyatı 22.11 liradan satılıyor.

• Benzinin litresi ise ortalama 21.08 TL'ye satılıyor.

 

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Akaryakıt fiyatları, Türkiye'nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor. Bu hesaplama sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor.

Akaryakıt fiyatlarında uygulanan eşel mobil sistemiyle petrol fiyatları, döviz kuru ve uluslararası ürün fiyatlarındaki artış sonucunda yurt içi pompa fiyatlarında meydana gelen yükselişler, ÖTV ayarlamasıyla tüketiciye zam olarak yansıtılmadan dengelenmeye çalışılıyor.

Kaynak: NTV

Eğitim HaberleriEğitim Haberleri