ÖĞRETMEN
Giriş Tarihi : 14-01-2022 10:47   Güncelleme : 14-01-2022 10:59

Memur maaşları açıklandı: Maaş bordrosundaki artan ve azalan oranlar

Maaş bordrolarında kritik nokta ise gelir vergisi ve AGİ düzenlemesi oldu. Asgari ücret kadar gelir vergisinden muafiyet için yapılan yeni düzenlemenin Aralık ayı bordrosuna göre memura sadece 70 TL zam getirdiği görüldü. İşte detaylar...

Memur maaşları açıklandı: Maaş bordrosundaki artan ve azalan oranlar

Milyonlarca memurun maaş bordroları e-devlet üzerinden erşime açıldı. E-Devlet şifresi ile Hazine ve Maliye Bakanlığı bordro sorgulama ekranında memurlar Ocak ayı için yarın alacakları maaşlarını öğrenebiliyorlar.

 

GELİR VERGİSİ DETAYI: e-DEVLET YOĞUNLUK VAR

Memur maaşları için de asgari ücret kadar olan kısmı için gelir vergisi kesintisi yapılmaması yasalaşmıştı. Bordrolarda gelir vergisi tutarının '0' olarak görüldü. Memurlar sosyal medyada e-devlette yoğunluktan dolayı maaş bordrolarına ulaşmakta güçlük çektiklerini ifade ettiler.

 

ZAM ORANI YÜZDE %27,91

Hazine ve Maliye Bakanlığı 6 Ocak 2022 tarihli genelgesi ile memur ve sözleşmeli personelin zam oranını %27,91 olarak açıklamıştı.

 

% 2,5'LİK ZAM HAFTAYA GÖRÜŞÜLECEK

Mecliste görüşmeleri devam eden yüzde 2,5'lik artış için ise Meclis Genel Kurulu dün yeterli sayıda toplanamadığı için memurların yüzde 2,5'lik zammının da olduğu kanun teklifi haftaya görüşülecek.

 

SOSYAL MEDAYADA YER ALAN MAAŞ BORDROSU: GELİR VERGİSİ '0'

Soysal medyada memurların paylaştığı bordroda ise gelir vergisinin '0' olarak yazıldığı görüldü. İlerleyen aylarda asgari ücret düzenlemesi ile gelir vergisi kesintisin etkisi daha da net olarak karşımıza çıkacak.

 

İşte paylaşılan o resimler;

2021 yılı Aralık ayına ait bordroda gelir vergisi kesintisi 430,47 TL olarak görülüyor. Bu rakamlar tüm memurlarda değişiklik gösteriyor.

 

2022 yılı Ocak ayına ait bordroda ise gelir vergisi '0' olarak yer aldığı görüldü.

 

GELİR VERGİSİ SADECE 70 TL KAZANDIRDI

 

AGİ KALKMASI İLE MAAŞLAR ERİDİ
 

AGİ'nin kaldırılması ile yine maaşlarda kayıplar oluştu. AGİ'den 360 TL gelirden olan memur gelir vergisinden 430 TL gelir elde etmiş oldu. 430-360=70 TL. Paylaşılan örnek bordroda gelir vergisinden memurun kazancının sadece 70 TL olduğu görülüyor.

 

 

2021 YILINDAKİ AGİ GİTTİ:

Asgari Geçim İndirimi Tutarı alan memurlar bu yıl AGİ'nin kaldırılması ile bu gelirlerinden de oldular

 

Maaş bordrosuna ulaşmak için TIKLAYINIZ

Kaynak: SGK Rehberi

Eğitim HaberleriEğitim Haberleri