ÖĞRETMEN
Giriş Tarihi : 20-01-2023 22:00

Memur, emekli ve öğretmenlerin maaş farkları ne zaman ödenecek?

Hazine ve Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü tarafından öğretmen ve memurların 14 günlük maaş farklarının yatırılacağı tarih açıklanmasına rağmen henüz hesaplara yatmadı.

Memur, emekli ve öğretmenlerin maaş farkları ne zaman ödenecek?

Memur ve öğretmenlerin 14 günlük maaş farkının ne zaman verileceği merak edilirken Hazine ve Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü tarafından açıklama yapıldı ve tarih duyuruldu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü maaş farklarının 15 Ocak'tan sonra yatırılacağını duyurulmuştu. 15 Ocak'ta sadece yüzde 16,48 zam alınacağı belirtilmişti.

Ancak hala hesaplara paranın yatmaması merak uyandırdı.

 Hazine ve Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğünün resmi yazısı şu şekilde

Bakanlığımız Kamu Mali Yönetim ve Dönüşüm Genel Müdürlüğü tarafından, 01/01/2023-30/06/2023 döneminde geçerli olmak üzere uygulanacak katsayıları belirleyen mali ve sosyal haklar konulu, 05/01/2023 tarihli ve 1818123 sayılı 1 Sıra No.lu Genelge yayımlanmış bulunmaktadır.

Buna göre yürütülen kamu personelinin maaş/ücret hesaplamasında esas alınacak katsayı, puan gibi referans bilgileri Sistemde tanımlanmış olup 06/01/2023 tarihi itibarıyla da maaş hesaplamasına açılacaktır.

Diğer taraftan, "Personel Ödemeleri ile İlgili 2023 Yılı Yeni Yıl İşlemleri Kılavuzu" 02.01.2023 tarihinde Genel Müdürlüğümüz Web Sayfasının Uygulama Kılavuzları bölümüne eklenmiş ve yapılan KBS duyuruları ile kullanıcılar bilgilendirilmişti.

Ayrıca, Sistemde kayıtlı kadro karşılığı sözleşmeli personel ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B maddesi kapsamında istihdam edilen sözleşmeli personelin sözleşme ücretleri kişi bazında %16.48 oranında merkezden artırılmış olup Sistemde hesaplatılmadan önce gerekli kontrollerin yapılması gerekmektedir.

Bilgileri ile maaş ödeme sürecinde herhangi bir sorun yaşanmaması bakımından harcama birimleri ile muhasebe birimlerince gerekli tedbirlerin ivedilikle alınması hususunda gereğini önemle arz ve rica ederim. ödeme işlemleri 15 Ocak tarihinden sonra yapılacaktır.

"Ocak ayı maaşlarının hesaba geçmesiyle birlikte, yüzde 13.52 oranında ilave zam ve 1 Ocak- 14 Ocak tarihleri arası katsayı artışından kaynaklanan 14 günlük maaş farklarının da ödenebilmesi amacıyla sistemlerimizi kamu kurumlarımızın kullanımına açacağız.'' denildi.

Eğitim HaberleriEğitim Haberleri