Bakan Tekin, Ankara'daki Mogan MTAL Uygulama Otelinde gerçekleştirilen programın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, dünyanın birçok ülkesinde bir asırda görülebilecek felaketlerin çok kısa bir zamanda görülmesini mümkün kılan bir coğrafyada bulunduğunu ifade ederek Tekin, böyle bir kader ve imtihana hazırlıklı olmak, gerekli hazırlıkları yapmak gerektiğine işaret etti.
 
Son on yılda ülkede ve ülkenin etrafında yaşananları özetleyen Tekin; ülkenin etrafında savaşlar yaşandığını, milyonlarca komşuya ev sahipliği yapmak durumunda kalındığını, ülkeye sığınan 1,5 milyona yakın çocuğa eğitim öğretim hizmeti sunulduğunu aktardı.
 
FETÖ'nün darbe girişimini, terör olaylarını dile getiren Tekin, tüm dünya ile birlikte salgın sürecinin ve ardından 6 Şubat depremlerinin yaşandığını belirterek, "Bu saydığım şeyler ortalama sıradan bir dünya ülkesinde bile asırda bir görülen şeyler." değerlendirmesinde bulundu.
 
Millî Eğitim Bakanlığının tüm bu durumlar karşısında üzerine düşenleri yapmak zorunda olduğuna işaret eden Tekin, "Yapmazsak gelecek kuşakları kaybedeceğiz, yapmazsak milletin geleceğini kaybedeceğiz." diye konuştu.
 
"Ağır hasarlı ve yıkılması gereken binalar dışında, eğitim öğretime açabileceğimiz derslikleri açtık"

Bakan Tekin, 6 Şubat'ta meydana gelen depremin ardından bölgede yürütülen eğitim öğretim faaliyetlerini anlattı. Depremden çok kısa süre sonra, eğitim öğretim sürecini tekrar başlattıklarını, aksaklıkları giderdiklerini dile getiren Tekin, "Bu yıl eğitim öğretim yılını sorunsuz bir şekilde başlatabildik, kuşkusuz 6 Şubat'tan önceki konfor ortamında başlatamadık ama asgari müştereklerde eğitim öğretim süreçlerini başlattık. Ağır hasarlı ve yıkılması gereken binalar dışında tamirat, tadilatla eğitim öğretime açabileceğimiz derslikleri açtık." diye konuştu.
 
Deprem bölgesindeki öğretmenleri motive edici etkinlikler, bölgeden ayrılmak isteyenlere de kolaylıklar sağladıklarını dile getiren Tekin, bölgeye yeni atanan öğretmenlere ayrıcalıklar tanıdıklarını anlattı. Yeni atanan veya hâlâ çalışmaya devam eden 200 binin üzerinde öğretmeni tek tek arayarak konaklama veya başka ihtiyaçlarının olup olmadığını tespit ettiklerini belirten Tekin, bölgede çalışacak öğretmenlere eğitim öğretim süreçlerini daha sağlıklı yürütmeleri için destek olmaya çalıştıklarını söyledi.
 
Bölgede yaşayan eğitim öğretim çağının dışındaki kişilere yönelik hayat boyu öğrenme kapsamında kurslar düzenlediklerini aktaran Tekin, "Bu etkinlik, felaketi yaşamış insanların evde sürekli felaketi düşünerek hatıralarını tekrar canlandırarak aynı şeyleri yaşayacağı, dolayısıyla yaşayacakları travmayı engelleyecek çok önemli bir etkinlikti." dedi.
 
Tekin, deprem bölgesindeki öğrencilerin öğrenme kayıplarını tekrar kazandırabilmek için telafi eğitimleri düzenlediklerini de dile getirdi. (MEB)