SINAV
Giriş Tarihi : 04-04-2022 09:24   Güncelleme : 04-04-2022 09:38

MEB'den 750 Eğitim Müfettiş Yardımcısı Alımı Sınav Duyurusu

750 'Eğitim Müfettiş Yardımcısı' alımına yönelik sınav sürecini düzenleyen duyuru, bugün yayımlandı

MEB'den 750 Eğitim Müfettiş Yardımcısı Alımı Sınav Duyurusu

Tüm eğitim kurumlarının rehberlik, işbaşında yetiştirme, denetim, değerlendirme, inceleme, araştırma ve soruşturma hizmetlerini yürütmek ve il milli eğitim müdürlüklerindeki eğitim müfettişleri başkanlıklarında istihdam edilmek üzere 750 'Eğitim Müfettiş Yardımcısı' alımına yönelik sınav sürecini düzenleyen duyuru, bugün Resmî Gazete ve Millî Eğitim Bakanlığının http://www.meb.gov.tr internet adresinde yayımlandı. 
 
Eğitim müfettiş yardımcılığı sınavının 16-27 Mayıs tarihleri arasında MEBBİS üzerinden elektronik ortamda yapılacağını belirten Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, konuya ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı: "Okul ve kurumlarda kalite güvence sistemini daha etkin hale getirmek, eğitim sistemimizin tüm bileşenlerini sürekli izleyip değerlendiren ve önleyici rehberliği esas alan anlayışla yeni bir teftiş sistemini hayata geçirdik. Kalite güvence sistemi odaklı teftiş sistemiyle kurumsal ve bireysel gelişimin en üst düzeyde gerçekleştirilmesi amaçlıyoruz. Bu vesileyle sınava girecek bütün öğretmen ve yöneticilerimize şimdiden başarılar diliyorum."
 
750 eğitim müfettiş yardımcısının tamamı öğretmenlerden alınacak
Halen Millî Eğitim Bakanlığı kadrolarında görev yapan ve en az 8 yıl öğretmenlik deneyimi olan,  35 yaşını doldurmamış tüm öğretmenler/yöneticiler eğitim müfettiş yardımcılığı sınavına başvuru yapabilecek. 
 
Sınav iki aşamadan oluşacak
Eğitim müfettiş yardımcılığı sınavı, Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Müfettişleri Yönetmeliği doğrultusunda yazılı ve sözlü olmak üzere iki aşamadan oluşacak. 
 
Yazılı sınav:
Yazılı sınav çoktan seçmeli 100 sorudan oluşacak. Yazılı Sınav Ankara'da, 26 Haziran 2022 Pazar günü saat 10.00'da tek oturum hâlinde gerçekleştirilecek. 
 
Yazılı sınav sonuçları 8 Temmuz 2022 tarihinde http://www.meb.gov.tr ve http://odsgm.meb.gov.tr  internet adreslerinden yayımlanacak.
 
Sözlü sınav:
Sözlü sınava girmeye hak kazananlar ile sınav yeri ve tarihi http://www.meb.gov.tr internet adresinde 10 Ağustos 2022 tarihinde ilan edilecek. Sözlü sınav Ankara'da, 15-26 Ağustos 2022 tarihleri arasında yapılacak.
 
Sözlü sınav sonuçları 16 Eylül 2022 tarihinde yayımlanacak.
 
Yazılı ve sözlü sınavlardan alınan puanların aritmetik ortalaması sınav puanını (atamaya esas puanı) oluşturacak. 
 
Atanmaya hak kazananlar 17 Ekim 2022 tarihinde ilan edilecek.

(MEB)

 

2022 Yılı Eğitim Müfettiş Yardımcılığı Yarışma Sınav Duyurusuna ulaşmak için tıklayınız.

Eğitim HaberleriEğitim Haberleri