GÜNCEL EĞİTİM
Giriş Tarihi : 08-06-2022 11:01

Lise son sınıf öğrencileri devamsızlıktan kalmayacak 

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, üniversite sınavına hazırlanan 12’nci sınıf öğrencilerinin devamsızlıktan kalmayacağını açıkladı. Özer ''Sınıf geçmeyle ilgili de çok esneklik yapacağız'' dedi

Lise son sınıf öğrencileri devamsızlıktan kalmayacak 

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, "12'nci sınıf öğrencilerimizi devamsızlıktan bırakmayacağız, öğrencilerimizin hiçbir kaygısı olmasın. Sorumluluk sınavına girip sınıf geçmeyle ilgili de çok esneklik yapacağız" dedi. 

Hafta sonu gerçekleştirilen Liselere Geçiş Sınavı'na (LGS) yönelik de konuşan Bakan Özer, öğrencilerin uzun süre sonra ilk kez maskesiz şekilde sınava girdiğini belirtti. Büyük bir organizasyon olan sınavda 81 il ve 922 ilçede yaklaşık 700 bin öğretmenin görev aldığını ifade eden Özer, "Bugün itibarıyla iptal edilen hiçbir soru yok. Bu çok önemli. Her bir sorunun kritik bir işlevi, anlamı var yerleştirmede. Sınav yaklaşık 1 milyon 236 bin sekizinci sınıf öğrencimizin sadece sınavlı okullara yerleştirilmesiyle ilgili bir sınav. Öğrencilerimizin yüzde 92'si herhangi bir sınava girmeye ihtiyaç duymadan çok rahat bir şekilde tercih ettikleri lise türlerine yerleşebiliyorlar. 30 Haziran'da yerleştirme kılavuzunu da açıklayacağız" diye konuştu. 

Bakan Özer, liselere yerleştirmelerde artık sorunun kalmadığını, hem sınavlı hem sınavsız yerleştirmede özellikle de sınavsız yerleştirmede öğrencilerin 5 tercih yaptığını anımsattı. İlk 3 tercihe girme oranının her geçen yıl arttığını anlatan Özer, "Tercih yapan öğrencilerin yüzde 70-80'i ilk 3 tercihine yerleşiyor. Bu memnuniyetin ne kadar arttığını gösteriyor" dedi. Sınavlı okulların kontenjanlarıyla ilgili de konuşan Bakan Özer, "Kontenjanlar belli oldu ama çalışmalar devam ediyor. Bildiğiniz gibi bu oranlar genelde yüzde 12-13 bandında devam ediyor. Yine aynı şekilde olacak. İlaveler, çıkartılanlar olabilir" diye konuştu.

 

 

Eğitim HaberleriEğitim Haberleri