Antalya’da depremzede bir öğrencinin LGS sınavındaki cevap kâğıdı görevliler tarafından dışarıda unutuldu ve cevap kağıdı sınav kuryesine ulaştırılmasına rağmen öğrencinin sınavı geçersiz sayıldı. Öğrencin ailesi ise dilekçe yazarak karara itiraz etti.

Öğrenci velisi Ali Ekber Özer’in Milli Eğitim Bakanlığı’na itiraz dilekçesini vererek sınavın geçerli sayılması için gerekli düzeltmenin yapılmasını talep ettiği, ayrıca CİMER’e de şikâyet dilekçesini yazdığı belirtildi.

Konu hakkında yazılı bir açıklama yapan Eğitim Sen Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez, “Deniz Boran Özer Malatya’dan deprem sonrasında Antalya’ya akrabasının yanına ailesi tarafından gönderilerek eğitimini Ayten Çağıran Ortaokulunda sürdürmekte idi.

LGS’ye Antalya Konyaaltı Ayten Çağıran Ortaokulunda sınava giren Deniz Boran Özer sınava sorunsuz bir şekilde girmiş ve sorunsuz bir şekilde sınavı tamamladı.

Sınav görevlileri Deniz Boran Özer’in sınav kâğıdını soru kitapçığının arasında unutmuşlar ve durumu fark eden okul idaresi tutanak tutarak hızlı bir şekilde sınav kâğıdını okuldan sınav kâğıtlarını alan kuryeye ulaştırdı ve tutanakla teslim etti. Sınav kâğıdı tutanak ile paketin dışına eklenerek merkeze gönderildi” dedi.

Sönmez, şöyle devam etti:

“Ne yazık ki Milli Eğitim bakanlığı öğrencinin hiçbir sorun yaşamadan tamamladığı ve kendisinden kaynaklanmayan hatanın cezasını öğrenciye kesti ve öğrencinin sınavını geçersiz saydı. Deprem felaketini yaşamış bir öğrenciye ve ailesine ikinci bir felaketi yaşatmak kimsenin hakkı olamaz. Milli Eğitim Bakanlığı'na şu soruları sormak gerekir. Deniz Boran Özer’in sınavını hangi gerekçe ile iptal ettiniz?  Cevap kâğıdını soru kitapçığının arasında unutan sınav görevlisini bakanlık görevlendirdi bu durumda öğrenci niye sınavı geçersiz sayılarak cezalandırılıyor? Cevap kâğıdının görevliler tarafından dışarıda unutulduğunu fark edip tutanakla kuryeye ulaştıran okul idaresi ve bina sınav görevlileridir. Kendi görevlendirdiğiniz görevlilerin tuttuğu tutanağı geçerli değil midir? Öğrenci velisinin verdiği itiraz dilekçesini objektif olarak değerlendirmeye alacak mısınız? Depremzede öğrencilerimize yaşadıkları mağduriyetlerden kaynaklı pozitif ayrımcılık uygulanması gerekirken, öğrencinin sınavının kendisinden kaynaklanmayan bir hata sonucunda geçersiz sayılması kabul edilir bir durum değildir. Öğrencinin sınavının iptali hukuki olarak da vicdani olarak da kabul edilemez. Bu yanlışlık hemen düzeltilmelidir.”

Kaynak: birgun.net