SINAV
Giriş Tarihi : 14-03-2023 12:07   Güncelleme : 14-03-2023 12:10

LGS başvuru kılavuzu yayınlandı: LGS başvurusu ne zaman?

MEB tarafından bu yıl 4 Haziran 2023 tarihinde gerçekleştirilecek LGS kapsamındaki başvuru kılavuzu erişime açıldı. LGS başvurusu 3 Nisan - 13 Nisan arasında merkezî olarak bakanlık tarafından yapılacak, sınav giriş belgesi 26 Mayıs tarihinde erişime açılacak.

LGS başvuru kılavuzu yayınlandı: LGS başvurusu ne zaman?

İyi bir lise hayali ile LGS için hazırlanan öğrenciler MEB tarafından gerçekleştirilecek sınavın tarihini sorgulamaya başladı. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, LGS başvuruları ve sınav tarihi hakkında açıklamalarda bulundu.

 

LGS NE ZAMAN?

Milli Eğitim Bakanı Özer'den LGS açıklaması geldi. Bakan Özer; “Liselere Geçiş Sınavı 4 Haziran'da yapılacak” dedi.

 

LGS BAŞVURUSU NE ZAMAN, NASIL YAPILACAK?

LGS başvurusu 3 Nisan – 13 Nisan tarihleri arasında merkezî olarak bakanlık tarafından yapılacak. (Yurt dışında e-Okul sistemine kayıtlı olmayan öğrenciler ile deprem nedeniyle olağanüstü hal ilan edilen illerde -Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa- kayıtlı öğrenciler hariç)

 

 

LGS SONUÇLARI İÇİN TARİH BELLİ OLDU

Kılavuza göre, sınavın birinci oturumu Türkiye saatiyle 09.30’da, ikinci oturumu ise saat 11.30’da başlayacak. Birinci oturumda öğrencilere Türkçe, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ile yabancı dil derslerinden toplam 50 soru sorulacak ve 75 dakika yanıtlama süresi verilecek. İkinci oturumda ise öğrencilere matematik ve fen bilimleri derslerinden toplam 40 soru sorulacak ve öğrencilerin yanıtlaması için 80 dakika süreleri olacak.

Merkezi sınav sonuçları 26 Haziran’da “https://www.meb.gov.tr” internet adresinde ilan edilecek. Öğrencilere sınav sonuç belgesi posta yoluyla gönderilmeyecek.

LGS KONULARI NELER?

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, bu yıl yapılacak LGS ve YKS sınavlarına ilişkin açıklamada bulundu. Bakan Özer;

*Bugün itibarıyla arkadaşlarımızla istişare ederek kararlarımızı verdik. LGS'de sadece 8. sınıfın birinci döneminin konuları dahil olacak. Yani 8. sınıfın ikinci dönemi dahil olmayacak.” duyurdu.

Eğitim HaberleriEğitim Haberleri