Bugün en çok izlenenler listesine 30. sırada olan film neden yeniden popüler oldu?

Bir kurgu olan film yeni koronavirüs salgınını öngördü mü?

Steven Sodeberg'in yönettiği ve Gwyneth Paltrow, Matt Damon, Jude Law, Kate Winslet gibi önemli oyuncuların yer aldığı film, yeni koronavirüsün görülmeye başlandığı ocak ayında iTunes’un ABD’de en çok kiralanan filmler listesinde bir anda ilk 10’a girdi.

Filmde yaşananlar ve koronavirüs salgını arasındaki benzerlikler

9 yıl önce çekilen 'Contagion' filmindeki virüs de dünyaya Çin’den yayılıyor.

Filmde birçok kişinin ölümüne sebep olan virüs yarasadan insanlara geçiyor. Yeni koronavirüsün de yarasalardan bulaşmış olabileceği bugün değerlendirilen iddialar arasında.

'Salgın (Contagion)' filminde bulaştığı kişilerde ilk olarak gribe benzer semptomlar gösteren hastalık kısa sürede tüm dünyada binlerce kişiyi etkiliyor.

Filmin senaristi: Benzerlikler beni şaşırtmadı

‘Contagion’ senaristi Scott Burns, film ve bugün yaşananlar arasında görülen benzerliklerle ilgili bazıları bu durumu “esrarengiz” bulsa da “Ben o kadar şaşkın değilim” dedi. Burns, “Çünkü filmle ilgili araştırmalar yaparken konuştuğum tüm uzmanlar bana ‘böyle bir salgının çıkması zaman meselesi’ dedi” şeklinde konuştu. The Hollywood Reporter’e konuşan senarist, “Bu bilim insanlarından öğrendiğim şey bu gibi şeylerin olacağıydı” ifadesini kullandı.

Beraat GÖKKÜŞ / tr.euronews.com