İzmir'in Kurtuluşu'nun 101'inci yıldönümü kutlamalarının yapıldığı 9 Eylül'ü 10 Eylül'e bağlayan gece İzmir'in Kemalpaşa ilçesi meydanında saat 01.45 sıralarında Atatürk Anıtı kimliği belirsiz kişilerin saldırısına uğradı. Anıtın duvarlarına sprey boya kullanılarak "Boş Yapma Atatürk" ve hakaret içeren yazılar yazıldı.

Anıttaki Atatürk kabartmasının üzeri ve "Benim naçiz vücudum bir gün elbet toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti, ilelebet payidar kalacaktır" sözü ile "Mustafa Kemal Atatürk" imzası da kırmızı boyayla karalandı.


GÜVENLİK KAMERASI GÖRÜNTÜLERİ TOPLANDI

Son Kale İzmir'in haberine göre saldırıdan kısa süre sonra, ihbar üzerine meydana çok sayıda polis ekibi sevk edildi. Olayla ilgili soruşturma başlatan Kemalpaşa İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, civardaki güvenlik kamerası görüntülerini topladı. Polisin, saldırganları yakalamak için yürüttüğü soruşturmanın devam ettiği öğrenildi.

 

BELEDİYE EKİPLERİ HIZLICA TEMİZLEDİ

Saldırıdan yaklaşık 1 saat sonra Kemalpaşa Belediye Başkanı CHP'li Rıdvan Karakayalı'nın talimatıyla anıta gelen belediye ekipleri ise hızla bir çalışma başlattı. Belediye ekipleri, anıtın duvarlarındaki hakaret yazılarını boyayla kapattı. Anıtın üzerindeki karalamalar da belediye ekiplerince süratle temizlendi.

 

BAŞKAN KARAKAYALI: KOKUŞMUŞ, KARANLIK ZİHNİYET

Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, yaşanan olayın alçakça bir saldırı olduğunu belirtirken, "İzmir’in düşman işgalinden kurtuluş gününde, adını kurtarıcısından alan ilçemizde böylesi bir olayın yaşanması hepimizi derinden üzmüştür. Fiili işleyenleri ve arkasındaki karanlık güçleri lanetliyorum. Emniyet güçlerimiz şüphelilerin yakalanması için gerekli çalışmayı başlattı. Kemalpaşa’nın aydınlık insanları bu kokuşmuş karanlık zihniyete geçit vermez" dedi. 

Haber3.com