Millî Eğitim Bakanlığınca bu yıl ilk kez yarıyıl tatilinden önceki son haftada öğrencilerin keyifli ve öğretici bir hafta geçirmeleri; sanatsal, kültürel, sportif ve bilimsel faaliyetlere katılmalarının teşvik edilmesi için "dönem sonu faaliyet haftası" düzenlenecek.

Karne öncesi 15-18 Ocak'ta 4 gün sürecek "dönem sonu faaliyet haftası"nda, okullarda öğretmenler ile öğrencilerden oluşan heyetin organize edeceği etkinlikler planlanacak.

 

MEB Bakan Yardımcısı Ömer Faruk Yelkenci’nin imzasıyla yayımlanan yazı özetle şöyle:

“Bakanlığımızca 2023-2024 eğitim öğretim yılı birinci döneminin son haftasında tüm kademelerde uygulanmak üzere öğrencilerin zihinsel, sosyal, duygusal, fiziksel ve ahlaki açıdan çok yönlü gelişimini esas alan bir yaklaşımla ‘Dönem Sonu Sosyal Etkinlikler Faaliyet Planı’ hazırlanmıştır. Söz konusu faaliyet planı yazımız gönderilmiş olup Bakanlığımıza bağlı okul veya kurumların halihazırda planladıkları faaliyetlere devam etmesi, bununla beraber yazı ekinde önerilen faaliyetlerin okul ve çevre şartlan göz önünde bulundurularak, velilere külfet çıkarmadan, öğrencilerin ilgisini çekecek ve birinci dönemin son haftasının coşkuyla geçirilmesini sağlayacak şekilde uygulanması hususunda bilgilerini ve gereğini rica ederim.”

 

Örnek planlama

Okullarda dönem sonu faaliyet haftası için gün gün örnek planlama yapıldı. 

 

15 Ocak Pazartesi günü için etkinlik önerileri şöyle:

Bilgi Yarışması ve Kelime Oyunu: Her okul kendi bilgi yarışması için sorular ve kelimeler hazırlayacak. Yarışmanın aynı saatte her sınıfta uygulanması bekleniyor.

En Sevdiğini Paylaş: Öğrenciler kendileri için anlamlı bir eşyayı yanında getirecek ve tüm sınıfa o eşyanın hikâyesini anlattıktan sonra bir başka arkadaşına hediye edecek.

Kermes: Okul genelinde organize edilecek kermese tüm öğrencilerin katılımıyla yiyecekler getirilecek.

Yetenek Paylaşım Saati: Öğretmen ve öğrencilerin ortak katılımı ile başvuran herkesin, sahip olduğu bir yeteneğe ya da ilgi duyduğu bir alana dair atölye, sunum, söyleşi gerçekleştirebileceği eğlenceli bir aktivite saati planlandı. Okul genelinde tüm sınıflarda tıpkı bir kulüp saati gibi farklı atölye, sunum ve söyleşiler organize edilecek. İçerikler okul ve müfredat dışı konulardan oluşacak.

Görsel Sanat, Bilim ve Spor Saati: Okul inisiyatifiyle belirlenecek bir görsel sanat, bilim ya da spor aktivitesi gerçekleştirilecek.

 

16 Ocak Salı günü için etkinlik önerileri şöyle:

Hitabet Oyunları: Belirlenen iki hitabet oyunu ile öğrencilerin sınıf içinde hitabetlerini geliştirmeye yönelik çalışmalar yaparak eğlenmesi amaçlandı.

Sosyal Sorumluluk ve Kitap Okuma Saati: Okul tercihlerine göre farklı sosyal sorumluluk ve kültür faaliyetleri organize edilebilecek.

Tecrübe Paylaşımı Söyleşileri: Ünlü ve uzman isimler davet edilebileceği gibi kademelere göre itfaiyeci, polis, doktor gibi çeşitli meslek gruplarından konuşmacılarla eğlenceli, dikkat çekici söyleşiler yapılarak öğrencilerin keyifli vakit geçirmesi amaçlandı.

Komedi Saati: Sınıflarda fıkraların, hikâyelerin anlatıldığı eğlenceli bir paylaşım saati ile öğrencilerin kaynaşması hedeflendi.

 

17 Ocak Çarşamba günü için yetenek paylaşım saatinin yanı sıra önerilen diğer etkinlikler şöyle:

Oyun Saati: Çeşitli kutu oyunları ve drama oyunlarının oynanacağı serbest zaman etkinliği planlanacak.

Dönem Sonu Gösterileri: Okul bünyesinde aktif olan koro, tiyatro ekibi, şiir grupları gibi organizasyonların, gösterilerinin sergileneceği bir performans saati düzenlenecek.

Karne öncesi son gün olan 18 Ocak Perşembe günü ise "Gezi Günü" etkinliği önerildi.

Böylece, okul tarafından bir gezi programı ile hafta tamamlanacak ve öğrenciler 19 Ocak Cuma günü karnelerini alarak yarıyıl tatiline girecek.

 

Bunların dışında okullarda düzenlenebilecek örnek sosyal etkinlikler şu şekildedir?

Bilgi Yarışması: Sınıflar bazında bilgi yarışması yapılacak. Seçilen konular ders içeriklerinden ve genel kültürle ilgili olacak.

O Ses Yarışması: Çocuklar seçtikleri bir şarkı ile yarışmaya katılacak. Jüri ise öğretmenlerden oluşacak.

Satranç Turnuvası: Sınıflarda satranç turnuvası yapılacak. Öğretmenler hakem olacak.

Film Saati: Seçilen uygun filmler sınıflarda öğretmenler ile birlikte izlenecek. Seçilen filmlerin çocukların da seviyesine uygun olmalıdır.

Oyun Saati: Okul bahçesinde çocuk oyunları oynanacak.

Fıkra Anlatma: Sınıflarda öğretmenler ve öğrenciler seçtikleri fıkraları anlatacaklar.

Okul Kahvaltısı: Her sınıfta öğretmen ve öğrencilerin getirdiği kahvaltı malzemeleri ile birlikte kahvaltı yapılacak. Kahvaltıya gönüllü veliler de katılabilir.