MEB
Giriş Tarihi : 02-01-2023 08:20   Güncelleme : 02-01-2023 08:28

Geçen yıl eğitimde neler yaşandı? MEB hangi ayda hangi değişiklikler yaptı?

Eğitimde 2022’nin neredeyse her ayında önemli kararlar alındı. Öğretmenlik Meslek Kanunu çıkarıldı, YKS’de baraj kaldırıldı, soruların sızdırıldığı iddiasıyla KPSS iptal edildi, öğrenci affı getirildi… Eğitimde yılın öne çıkan olaylarını derledik.

Geçen yıl eğitimde neler yaşandı? MEB hangi ayda hangi değişiklikler yaptı?

Meslek Kanunu çıkarıldı

OCAK

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, kovid nedeniyle okullarda ek önlem alınacak bir durumun söz konusu olmadığını söyleyerek, en az iki doz aşı olan ve bağışıklık kazanan öğretmen oranının yüzde 94’ler civarında olduğunu açıkladı.

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi 2. sınıf öğrencisi Enes Kara (20) bir cemaate ait kaldığı yurtta yaşadığı yoğun baskılara dayanamadığını belirterek intihar etti. Kara’nın ölümü Türkiye’yi yasa boğdu.

 

ŞUBAT

Bakan Özer, lise ve üniversite mezunu gençlerin istedikleri bir alandaki mesleki eğitim merkezi programını 6-8 ay gibi kısa sürede tamamlama ve istihdam garantili iş gücü piyasasına geçme imkânı getiren programı başlattıklarını duyurdu.

850 bin derslikten 50’sinde vaka veya yakın temas nedeniyle yüz yüze eğitime ara verildiğini kaydeden Bakan Özer, omicron varyantının yayılımlarının çok yüksek olmasına rağmen okula yansımasının çok düşük olduğunu belirtti.

Üniversite hayali kuran 2,5 milyon adayın katılması beklenen Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS), YÖK kararıyla bir dizi değişikliğe gidildi. Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT) 150 ve Alan Yeterlilik Testleri’nde (AYT) 180 olan baraj puanı uygulaması kaldırıldı. Adaylar, ilgili puan türüne ortaöğretim başarı puanı eklenerek oluşacak yerleştirme puanıyla, üniversiteye girecekler. TYT’de 135 dakika olan süre 165 dakikaya çıkarıldı.

Öğretmenlik Meslek Kanunu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onaylamasının ardından Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre kariyer temelli meslek haline gelen öğretmenlik, aday öğretmenlik döneminden sonra öğretmen, uzman ve başöğretmen olmak üzere üç kariyer basamağına ayrıldı. Uzman veya başöğretmen unvanını alanlara her unvan için ayrı ayrı olmak üzere bir derece verildi. Yüksek lisans eğitimini tamamlayanlar uzman; doktora yapanlar ise başöğretmen unvanı için öngörülen yazılı sınavdan muaf tutuldu. 

YKS’ye rekor başvuru

 

MART

YÖK, Ukrayna’da ortaya çıkan savaş nedeniyle öğrenimlerini yarıda bırakarak Türkiye’ye dönmek zorunda kalan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrencilere yatay geçişte kolaylık sağlanacağını duyurdu. Şartları karşılayamayanların ise özel öğrenci statüsünde eğitim alabilecekleri kaydedildi.

YKS’ye rekor sayıda başvuru gerçekleşti. Toplam 3 milyon 243 bin 425 aday üniversite sınavına başvurdu. Geçtiğimiz yıl sınava, 2 milyon 607 bin 903 aday başvuruda bulunmuştu.

 

NİSAN

YÖK’ün tüm uyarılarına rağmen bazı vakıf üniversitelerinde çalışan akademisyenler, devlet üniversitelerine göre daha düşük maaş aldı. Bu duruma akademisyenler tepki gösterirken YÖK Başkanı Erol Özvar, akademisyen maaşları konusunda vakıf üniversitelerinin, ilgili mevzuat dahilinde her türlü hassasiyeti göstermek zorunda olduklarına dikkat çekti.

Okullarda maske zorunluluğu kaldırıldı. 

Köy okulları yeniden hizmette

 

MAYIS

Nüfusu az ve dağınık olan köy ve benzeri yerleşim yerlerinde öğrenci sayısına bakılmaksızın ilkokul, en az 5 çocuk bulunması halinde ise ana sınıfı açılması kararı alındı. Bu kararla köy okulları yeniden kapılarını açtı.

Uzaktan eğitimde oluşan öğrenme kayıplarını telafi edebilmek için her ay ücretsiz yardımcı kaynak sağlayan MEB, yardımcı kaynakların ders kitaplarıyla birlikte dağıtılmasına karar verdi.

 

HAZİRAN

Antalya’da 3 öğrenci yurtta, 1 öğrenci de evde intihar etti. İntiharların nedenlerinin araştırılmasıyla ilgili Akdeniz Üniversitesi komisyon kurarken, Antalya Valiliği ile Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü soruşturma başlattı.

Baraj uygulamasının kaldırıldığı YKS’de, TYT’deki 120 soru ile AYT’deki 80 sorudan toplam 1 net yapan adaylara yaklaşık 132 puanla tercih yapma hakkı doğdu. Tıp, Hukuk, Diş Hekimliği gibi programlarda başarı sırası şartı devam etti.

 

KPSS iptal edildi

TEMMUZ

YÖK, öğrenci affının uygulanmasına ilişkin usul ve esasları yayımladı. Buna göre üniversitede hazırlık dâhil bütün sınıflarda intibak, önlisans, lisans tamamlama, lisans, lisansüstü öğrenim gören öğrencilerden ilişiği kesilenlere, bir programı kazanarak kayıt hakkı elde ettikleri halde kayıt yaptırmayanlara üniversitelerine başvurmaları şartıyla aftan yararlanma hakkı doğdu.

 

AĞUSTOS

ÖSYM tarafından 31 Temmuz 2022’de yapılan Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) Lisans’a katılan birçok aday, sınavdaki sorular ile Yediiklim Yayınları’nın deneme testlerindeki soruların benzer olduğunu kaydetti. ÖSYM iddiaların asılsız olduğunu açıklarken Cumhurbaşkanı, Devlet Denetleme Kurulu’na (DDK) konuyu inceleme talimatı verdi. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün görevden alındı.  DDK, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. KPSS Lisans iptal edildi.

 

EYLÜL

Demirören Medya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde ilk ders zilini, Demirören Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Meltem Demirören Oktay, öğrencilerle birlikte çaldı. Gazetecilik ve Radyo-Televizyon olmak üzere iki bölümde toplam 30 öğrenciyle eğitim yılına başlayan liseyi ziyaret eden Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, LGS’de yüzde 0.12’lik başarı diliminde yer alan öğrencilerin okulu tercih etmesinden memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

İptal edilen KPSS Lisans Genel Yetenek-Genel Kültür, Eğitim Bilimleri oturumları 18 Eylül’de tekrar yapıldı.

 

EKİM

Şartları sağlayan öğretmenlerin yüzde 95’i yani 614 bini uzman ve başöğretmenliğe başvurdu. Bu öğretmenlerin yüzde 99’u eğitimleri tamamladı. Yüzde 96’sı Öğretmenlik Kariyer Basamakları Sınavı’na başvurdu. 

 

KASIM

Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı, 81 ilde, 1.489 sınav merkezinde 28 bin 650 salonda tek oturumda düzenlendi. 

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından üniversite öğrencilerine verilen öğrenim kredisi borçlarının yeniden yapılandırıldığını belirterek, “1 milyon 392 bin 629 gencimizin ödenmemiş ve ödenecek taksitlerindeki endeks tutarı tamamen kaldırılmış oluyor. Böylece toplamda 27 milyar 15 milyon 455 bin liralık bir tutar gençlerimizin omzundan alınmış oluyor” dedi.

 

ARALIK

İlk ve ortaöğretimde yaklaşık 280 bin çocuğun kayıt dışı olduğunu açıklayan Bakan Özer, bu konuda yapay zekâyı da kullanarak bir takip sistemi başlattıklarına değindi ve “Bir öğrencimizi dahi kaybetmeye razı değiliz” diye konuştu.

Mine Özdemir Güneli - milliyet

Eğitim HaberleriEğitim Haberleri