ÖĞRETMEN
Giriş Tarihi : 22-12-2022 15:20

Ek zam olmazsa memur ve emekli için yüzde 17,5 zam bekleniyor

TÜİK tarafından açıklanan aralık ayı enflasyon verileri ile emekli maaş zammında 5 aylık oran netlik kazanırken, 2023 Ocak ayında açıklanacak olan enflasyon rakamıyla birlikte milyonlarca emekli ve memurun ''büyük zam'' hayali suya düşecek...

Ek zam olmazsa memur ve emekli için yüzde 17,5 zam bekleniyor

Enflasyonda özellikle son bir yılda yaşanan yüksek artış dolayısıyla ücretlilerin alım gücü azaldı. Enflasyonun maaşlarda yarattığı tahribatı gidermek amacıyla refah zammı yapılması için çalışma yürütüldüğü de bir süre önce kulislere yansıdı.

 

Emekli zammı ne kadar olacak?

Bu gelişmelerle enflasyondaki artış aralık ayında yüzde 3 civarında gerçekleşir ve seçime yılına özel ilave zam verilmezse memur emeklileri yüzde 18,6, işçi, esnaf ve çiftçi emeklileri ise yüzde 17,5 oranında bir maaş zammıyla yetinmek zorunda kalacak.

 

Emekli zammında son tahminler

SSK ve Bağ-Kur emeklilierine temmuz ayından itibaren 5 aylık enflasyon artış oranına göre en az yüzde 14,04 zam gelecek. Kesin zam tutarı ise ocak ayında ralık ayı enflasyon verilerinin açıklanmasıyla belli olacak.

Memur emeklilerine ise bu tabloya göre en az 15,11 zam yapılacak. Tıpkı SSK ve Bağ-Kur emeklileri gibi memur emeklilerinin de ocak ayında aralık ayı enflasyon verilerinin açıklanmasıyla maaş zamları netleşmiş olacak.

 

Memur ve emekli enflasyon farkı 5 ay içim yüzde 6,6

Temmuzda memur ve memur emeklilerine enflasyon farkı hariç yüzde 7 zam yapılmıştı. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın yaptığı hesap yöntemine göre, memur ve memur emeklisinin geride kalan 5 ay için yüzde 6,6 oranında enflasyon farkı alacağı oluştu.

 

Memur ve emekli için yüzde 17,5 zam bekleniyor

Aralıkta enflasyonun, yüzde 3 artması durumunda 6 aylık enflasyon yüzde 17,5'e yükselecek. Böylece memur ve memur emeklisinin enflasyon farkı alacağı yüzde 9,8'e çıkacak.

Memur ve emeklisi, enflasyon farkının yanı sıra alacağı yüzde 8'lik toplu sözleşme zammıyla birlikte toplam zam oranı yüzde 18,6 düzeyinde kalacak. İşçi, esnaf ve çiftçi emeklilerinin aylıklarına ise 6 aylık enflasyon kadar, yani yüzde 17,5 oranında zam yapılacak.

(Haber3.com)

Eğitim HaberleriEğitim Haberleri