SENDİKA
Giriş Tarihi : 16-05-2022 21:15

Eğitim sendikalarından öğretmene şiddete ortak tepki

Reşat Nuri Güntekin Ortaokulu’nda bir velinin üç öğretmene şiddet uygulaması tepkiye sebep olurken olaya ilişkin Eğitim-İş İzmir 2 No’lu Şube ve Eğitim-Sen İzmir 4 No’lu Şube basın açıklaması gerçekleştirdi.

Eğitim sendikalarından öğretmene şiddete ortak tepki

Bornova Reşat Nuri Güntekin Ortaokulu’nda üç öğretmenin öğrenci velisi tarafından darp edilmesine tepki gösteren eğitim sendikaları, yetkililerin şiddete karşı acil önlem alması gerektiğini söyledi.

İzmir’in Bornova ilçesinde Reşat Nuri Güntekin Ortaokulu’nda 13 Mayıs Cuma günü öğrenci velisinin üç öğretmeni darp etti. Öğretmenlerin darp edilmesine tepki gösteren Eğitim Sen İzmir 4 No’lu Şube ve Eğitim-İş İzmir 2 No’lu Şube bugün okul önünde basın açıklaması düzenledi.

“Öğretmene şiddete hayır” ve “Yeter artık, öğretmene şiddeti durdurun” yazılı pankartların açıldığı açıklamada ortak basın metnini Eğitim-İş İzmir 2 No’lu Şube Başkanı Ahmet Cangı okudu.

Açıklamada, eğitim emekçilerine yönelik saldırıların son dönemde arttığı belirtilirken, “Milli Eğitim Bakanlığı’nın üç maymunu oynadığı” dile getirildi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın 147 nolu ihbar hattının, “Canını sıkan öğretmeni ihbar et biz de gereğini yapalım” şeklindi çalıştığının vurgulandığı açıklamada, “Öğretmen sınıfta çocuğun yerini değiştirse çocuğumun psikolojisi bozuldu diyerek bile 147’yi arayan, CİMER'e, BİMER'e yazı yazan, öğretmeni adeta kuklası haline getirmeye çalışan kişilerin oyuncağı haline getirilmiştir. Evde oturduğu yerden bunları yapan bu zihniyet okullara gidince de öğretmenlere şiddet uygulamayı kendine hak görür hale gelmiştir” denildi.

Son saldırının Reşat Nuri Güntekin Ortaokulu’nda yaşandığı ve üç öğretmenin darp edildiği, saldırganın ise bir öğrencinin velisi olduğu belirtildi. Açıklamada, “Daha önce de söyledik; bu saldırılar ne ilktir ne de son olacaktır. Ülkemizin içinde bulunduğu siyasi ve ekonomik durum her an böyle olayları tetiklemeye uygundur. Eğitim sistemimizi yapboza çeviren anlayıştan artık ciddiyet bekliyoruz. Eğitim sistemi ülkemizin geleceğidir ve yetkililerin bu sorumlulukla hareket etmeleri acil çağrımızdır. Anlamsız öğretmen meslek kanununu geri çekerek ilk adımı atmalarını talep ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Son dönemde birçok okul müdürünün idarecilik yerine “sendikacılık” yaptığı vurgulanırken, şunlar dile getirildi: “Bu çerçevede tarafsız olması beklenirken daha önce kendi okulunu, öğretmenlerini ve öğrencilerini bırakıp başka okullara sendikacılık yapmak için üye ikna etmeye giden müdüre hanıma birkaç sorumuz olacak; Okulunuzun güvenliğini kendi sendikanız dışındaki diğer sendikaları dakikalarca okulun kapısının önünde bekleterek mi alıyorsunuz? Yaşanan bu talihsiz olayda tam üç öğretmeniniz sizin odanızda siz yokken darp edilirken, kendi sendikanızdan olmayan, okul ziyareti yapmak en doğal hakkı olan sendikacıların sendikal faaliyet yapmalarını okul kapısında güvenlik görevlisi emekçi arkadaşa talimat vererek engellemeye çalışmak yerine bu olayda oluşturduğunuz güvenlik zafiyeti nedeniyle kendinizde bir kusur buluyor musunuz?”

Eğitim HaberleriEğitim Haberleri