SENDİKA
Giriş Tarihi : 22-10-2022 12:00   Güncelleme : 22-10-2022 12:35

Eğitim Bir-Sen: Öğretmenlerin haftalık çalışma süresi 40 saat olmalı

Eğitim Bir Sen: Eğitim kurumu yöneticileri ile öğretmenlerin haftalık çalışma süresi 40 saat olmalı

Eğitim Bir-Sen: Öğretmenlerin haftalık çalışma süresi 40 saat olmalı

Öğretmenlik Meslek Kanunu, öğretmenlerin beklentilerini karşılayacak bir içerikle yeniden düzenlenmelidir diyen Eğitim Bir Sen'in hazırladığı ve Millî Eğitim Bakanlığına, TBMM Başkanlığına, Meclis’te grubu bulunan partilerin yöneticilerine sunulacak olan kanun taslağındaki "öğretmenlerin haftalık çalışma süresi 40 saat olması" önerisi dikkat çekmektedir.

Eğitim Bir Sen'in istediği değişiklik maddesi: "Eğitim kurumu yöneticileri ile öğretmenlerin haftalık çalışma süresi 40 saat olmalı; eğitim kurumlarının ve eğitim-öğretim hizmetlerinin özellikleri dikkate alınmak suretiyle haftalık 40 saati aşmamak üzere farklı çalışma süreleri tespit olunabilmesinin yanı sıra ücret ödenmeksizin haftalık 40 saati aşan çalıştırma veya görevlendirme yapılmamalıdır."

Mevcut durum:  Bir öğretmenin haftalık ders yükü 30 saattir.

Konuyla ilgil Eğitim Bir Sen'in bir açıklama yapmasını bekliyoruz.

 

Daha çok eğitim kurumu yöneticileri ile ilgili önerilerin yer aldığı Tasarı'da öğretmenlerle ilgili ayrıca şu maddeler yer almaktadır:

-Öğretmenlik, “özel bir ihtisas mesleği” olarak ele alınmalı, resmî eğitim kurumları ile diğer kamu kurumlarında öğretmenlik, öğretmen kadro unvanındaki kadrolu memurlar eliyle yürütülmelidir.

-Öğretmen kadrosuna yapılacak atamalarda, sadece Kamu Personeli Seçme Sınavı puan üstünlüğü esas alınmalı; kademe ilerlemesinin durdurulması cezası almış olmak adaylığa son verme şartları arasından çıkarılmalıdır.

-Kariyer basamaklarında ilerleme, sadece öğretmenlikteki hizmet süresi ile eğitim programı ve mesleki çalışmaya dayalı olarak tasarlanmalı; öğretmenlikte 8 yılını tamamlamış olanlar uzman öğretmenlik, 12 yılını tamamlamış olanlar başöğretmenlik unvanı alabilmelidir.

-Yüksek lisans eğitimini tamamlayanlar uzman öğretmen unvanı için öngörülen eğitim programından, doktora eğitimini tamamlayanlar ise uzman öğretmen ve başöğretmen unvanı için öngörülen eğitim programından muaf tutulmalıdır. Öğretmenlikte en az 8 yıl hizmeti bulunanlardan doktora eğitimini tamamlayanlar başöğretmen unvanı alabilmelidir.

-Öğretmen unvanlı kadrolarda bulunmakta iken, fiilen öğretmenlik yapmayanlar veya sonrasında öğretmen kadrosu dışındaki kadrolara atananlara da uzman/başöğretmenlik için başvuru hakkı tanınmalıdır.

Eğitim HaberleriEğitim Haberleri