SENDİKA
Giriş Tarihi : 06-07-2023 21:44   Güncelleme : 06-07-2023 22:33

Birleşik Kamu-İş'ten memur zammına tepki: Yarın Ulus'ta açıklama yapacaklar

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu açıklamasında; kamu emekçilerinin maaş zamları TÜİK’in inandırıcılıktan uzak enflasyon verileri değil, gerçek enflasyon ve geçim şartları dikkate alınarak en düşük memur maaşı 32 bin TL olmalıdır'' ifadelerine yer verdi. 

Birleşik Kamu-İş'ten memur zammına tepki: Yarın Ulus'ta açıklama yapacaklar

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Sekreteri Özgür ARAS açıklamasında; ''Emekçilere yoksulluk sınırının altında yaşamayı reva gören iktidara ve emekçilerin değil siyasi iktidarın çıkarlarını gözeten sendikal anlayışa karşı tepkimizi ortaya koymak için 07.07.2023 Cuma günü saat 12 30'da Ulus Meydanı'nda olacağız'' dedi.

Özgür ARAS açıklamasının devamında şunları kaydetti;

 ''TÜİK’in enflasyon hesaplarında kullandığı parametrelerle kamu emekçilerine zam yapmaktan vazgeçmelidir.

Kamu emekçilerini, sözde toplu sözleşme masalarında satan, hak kaybına uğratan, kamu emekçilerini değil iktidarın çıkarlarını gözeten anlayışı yaşıyoruz.

Kamu emekçilerine ve emeklilerine 2021 yılı 6. Dönem Sözde Toplu Sözleşme görüşmelerinde 2022’de % 5+7, 2023’de ise % 8+6 ve enflasyon farkı teklif edilmesini zafer olarak kabul edenler bilmelidirler ki; 

Kamu emekçilerine; ekonomik krize, enflasyona, büyüme rakamlarına ve gerçekçi ülke koşullarına göre hiçbir kazanım sağlanmadığı bugün sefalet oranlı zamlarla görülmektedir. 
Kamu emekçileri sendika ağalığının geldiği durumu görmelidir ve yandaş konfederasyondan uzaklaşmalıdır.

Ülkemizde işçi, memur ve emeklilerin zam oranları, büyük ölçüde çarpıtılan rakamlara göre belirlenmiştir.  Ancak resmi olarak açıklanan enflasyon ile emekçilerin enflasyonu arasında çok ciddi bir uçurum var.  Kamu emekçilerinin ve halkın gündemi bu rakamların üstünde seyretmektedir.

TÜİK’in Haziran enflasyonunda bir önceki aya göre yüzde 3,92 bir önceki yılın aynı ayına göre %19,77'lik artış dediği, bir önceki yılın aynı ayına göre %38,21 dediği dönemde Birleşik Kamu-İş KAMU-AR’ın Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 1,6 artış, Haziran enflasyonu yılın ilk yarısında yüzde 33, son bir yılda ise yüzde 80,5 oranında artış yaşandı demektedir. 

Memurun, işçinin, emeklinin ve bütün iş koşullarında çalışan emekçilerin enflasyonu değildir. Kamu çalışanlarının gerçekte yaşadığı enflasyon farklıdır.

Gıdada yıllık enflasyon yüzde 80,5 çıkmıştır. Enflasyon altında inim inim inleyen yurttaşların tek beklentisi insanca yaşam şartlarıdır. Tüm çalışanlar; marketlerde, kasaplarda, pazarlarda, giyimde, ulaşımda ve alışverişin yapıldığı tüm noktalarda enflasyonu ağır şekilde yaşamaktadır. Meyve, sebze, et, kuru bakliyat,  pirinç-bulgur ve yağ gibi harcama kalemlerinde yaşanan yüksek artışlar enflasyonu açıklamaktadır. 

TÜİK, enflasyon hesaplarında kullandığı parametreleri değiştirerek gerçek enflasyonu hesaplamalı ve açıklamalıdır.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; kamu emekçilerinin maaş zamları TÜİK’in inandırıcılıktan uzak enflasyon verileri değil, gerçek enflasyon ve geçim şartları dikkate alınarak en düşük memur maaşı 32 bin TL olmalıdır diyoruz.'' 
 

Eğitim HaberleriEğitim Haberleri