ÖĞRETMEN
Giriş Tarihi : 02-04-2023 20:55   Güncelleme : 02-04-2023 21:21

Bakan'ın dediği gibi öğretmenler 20 binin üzerinde mi maaş alıyor?

Anadolu Eğitim Sendikası Başkanı Mehmet Alper Öğretici, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in öğretmenlerin 20 bin TL'nin üzerinde maaş aldığı yönündeki sözlerine sosyal medya hesabından tepki gösterdi.

Bakan'ın dediği gibi öğretmenler 20 binin üzerinde mi maaş alıyor?

Öğretici'nin paylaşımı şöyle;

"Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı sn @vedatbilgn dün katıldığı bir TV programında kamu çalışanlarının ücretlerinde ciddi artışlar yaptıklarını, enflasyona rağmen reel gelirlerinin arttığını, en düşük devlet memuru maaşının 12 bin ₺ olduğunu, öğretmen veya kamu çalışanlarının ücretlerinin yukarıya doğru arttığını ve 20 bin TL'nin üzerinde olduğunu ifade etmiştir. 

Öncelikle belirtmek gerekir ki birakın en düşük memur maaşını Cumhurbaşkanlığı verilerine göre ORTALAMA memur maaşı 12.200,5 TL'dir. 4 yıllık bir öğretmen yine 12 bin TL ücret almaktadır.

Kirasını ödeyemeyen, faturalarını ödemekte zorlanan kamu çalışanlarının alım gücü reel olarak artmamış azalmıştır. Yapılan her toplu sözleşmede verilen artışlar hayat pahalılığını yansıtmayan TÜİK enflasyonunun dahi altında kalmıştır.

Yetkili sendika ile oynanan tiyatro ile tarihi zam verildi algısı yapılsa da kamu çalışanları aldıkları ücretlerin farkındadır. Amasız şartsız alım gücünü yükseltecek artış derhal yapılmalıdır. "

Eğitim HaberleriEğitim Haberleri