Bakan Tekin'in yemek davetine katılacak sendikalar:

HÜRRİYETÇİ EĞİTİM-SEN:

Sendika Başkanı Levent Kuruoğlu'nun açıklaması şöyle:

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin tüm eğitim sendikalarının genel başkanlarını toplantıya davet etmiştir. Toplantıya katılımla ilgili sendikalar arasında fikir ayrılığı doğaldır. Toplantıya katılmayacak sendikalarımıza da saygı duyuyorum. 

Ancak bu akşam yapılacak toplantıya Hürriyetçi Eğitim Sen olarak katılacağız. 

Eğitim çalışanlarının hayati sorunları var.  

Toplantıyı, Öğretmenlik Meslek Kanunu, mülakat, sözleşmeli öğretmenlik, il içi, il dışı ve mazeret tayinleri başta olmak üzere eğitim çalışanlarının sorunlarının çözümü için hem @Yusuf__Tekin hem de sendikalar açısından bir fırsat olarak görüyoruz.

 

ANADOLU EĞİTİM SEN:

Sendika Başkanı Mehmet Alper Öğretici paylaşımında Öğretmenlik Meslek Kanunu’nda mutlaka olması gerekenleri sıraladı.

Öğretici, "Bayram sonrası TBMM'yd gelmesi beklenen Öğretmenlik Meslek Kanunu bu haliyle meslektaşlarımızın beklentilerini karşılamaktan uzaktır. Pazartesi günü Milli Eğitim Bakanı Yusuf TEKİN'in davetlisi olarak eğitim sendikaları genel başkanları ile bir araya geleceğiz. Bu eksiklikleri her zaman her yerde dile getireceğiz." ifadelerini kullandı.

ÖMK TASLAĞINDA NELER YOK?

1- Her öğretmenin statüsü KADROLU olmalıdır,

2- En düşük öğretmen maaşı YOKSULLUK SINIRININ üzerinde olmalıdır,

3- Ek ders ücretlerine yüzde 100 zam yapılmalıdır.

4- Görevde yükselme ve göreve başlamalarda sadece YAZILI INAV esas alınmalı, mülakat kaldırılmalıdır.

5- Öğretmenler sadece EĞİTİM FAKÜLTELERİ mezunları arasından atanmalıdır,

6- Uzman ve Başöğretmen sınavına gerek olmadan kıdeme dayalı olarak öğretmenler tazminatlardan yararlanmalıdır. 

7- Verilecek her türlü tazminat emekliliğe yansıtılmalıdır.

8- Öğretmenlere 24 Kasım'da bir maaş ikramiye verilmelidir.

9- Eğitime hazırlık ödeneği en az bir maaş tutarında olmalıdır.

10 - Öğretmenlere 4 yıla 1 yıl olacak şekilde YIPRANMA PAYI verilmelidir.

 

EĞİTİM GÜCÜ-SEN

Sendika Başkanı Oğuz Özat:

Milli Eğitim Bakanı Sayın Yusuf Tekin'in bu akşamki daveti, devletin davetidir.

Eğitim Gücü Sen olarak Sayın Bakanla dolaylı ve direkt olarak, Genel Müdürlerle, İl Müdürlerimizde görüşebilmekteyiz

Birçok talebi iletebilmekteyiz ve karşılık bulmaktayız, bunun yanında en son yaptığımız gibi meydanlara da inebilmekte, bakanlığın hatalı gördüğümüz uygulamaları için iş bırakmaktayız

Çünkü biz ne yandaş sendika, ne de devlete hükümete muhalefet yapmaktan öğretmeninin en küçük talep ve sorununu iletemeyen, çözemeyen muhalif sendikayız. 

Milli eğitim Bakanının davetine eğitim gücü Sen genel başkan olarak icabet edeceğiz. Öğretmenlerle ilgili dosyalarımız hazır

Ayrıca önümüzdeki günlerde öğretmenlerimizin talepleri ve ÖMK ile ilgili konuları görüşmek için sayın Bakandan ve Personel Genel Müdüründen randevumuzu istedik

 

ÖNEMLİ: Yemeğe katılıp-katılmayacakları ile ilgili Eğitim Bir-Sen ve Türk Eğitim-Sen genel başkanlarından herhangi bir açıklama gelmedi. Ancak bu sendikaların yemeğe katılcağını tahmin ediyoruz.

 

Bakan Tekin'in yemek davetini reddeden sendikalar:

EĞİTİM İŞ: Dayatmacı yaklaşımınızdan vazgeçip yapıcı ve somut adımlar atmanız gerektiğine inanıyoruz.

Sayın Yusuf Tekin;

Kimler olduğunu açıkça belirtmediğiniz "eğitimin paydaşlarıyla" bu akşam yapacağınız yemek davetine katılmayacağımızı bildiririz.

Eğitim sistemimizin daha iyi hale gelmesi var olan sorunların çözülmesi için dayatmacı yaklaşımınızdan vazgeçip yapıcı ve somut adımlar atmanız gerektiğine inanıyoruz.

Bu nedenle, gündemi ve katılımcıları belli olmayan davetlerde bulunmak yerine, eğitimde niteliği artırmaya yönelik görüşlerimizin her zaman ve her yerde dikkate alınması gerektiğini düşünüyoruz. Eğitim, geleceği şekillendirir. Daha iyi bir gelecek için, eğitimde niteliği yükseltmek adına paydaşların şeffaf ve katılımcı bir şekilde bir araya gelmesi gerekmektedir.

Sadece belirli kişilerin değil, eğitimin gerçek paydaşlarının görüşlerinin ve katkılarının değerlendirildiği, açık ve yapıcı diyalogların gerçekleştiği platformlar oluşturulmalıdır.

Eğitim sistemimizin iyileştirilmesi, geleceğimiz için hayati öneme sahiptir. Bu doğrultuda, katkı sunabileceğimiz her ortamda yapıcı bir şekilde yer alarak, çözüm odaklı bir yaklaşım sergilemeyi sürdüreceğiz.

Daha iyi bir gelecek için, çağdaş, bilimsel, laik, ulusal, kamusal ve parasız eğitimi birlikte inşa etmek dileğiyle.

 

EĞİTİM-SEN: YEMEK DAVETİNE KATILMAYACAĞIZ! 

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in "eğitimin paydaşlarıyla" bu akşam yapacağı YEMEK DAVETİNE KATILMAYACAĞIZ!

Çünkü ;

  • Bu toplantı katılımcılara söz hakkı verilerek, görüşlerimizi söyleyebileceğimiz bir formattan ziyade bir yemek organizasyonudur.
  • Eğitimin sorunlarını görüşmek üzere defalarca randevu talep etmemize rağmen talebimiz hep reddedildi. MEB’in canım istediğin de sizinle görüşürüm istemediğim de randevu bile vermem tavrı kabul edilemez.
  • Bu yemek MEB’in yaptığı uygulamaları meşrulaştırmak için kamuoyuna poz verme girişiminden öteye gitmeyecektir.
  • Bu yemeğe özel okul patronları davet edilirken yaklaşık bir aydır "taban maaş" talebiyle eğitim nöbetinde olan Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası davet edilmemiştir.
  • MEB ve bakanı Yusuf Tekin eğitimin sorunlarını çözme konusunda ciddiyse biran önce; formatı görüş alışverişine olanak verecek,eğitimin tüm bileşenlerinin katılacağı bir toplantı çağrısı yapmalıdır.

 

TÖBSEN: MEB'in davetine katılarak bu yapılanları meşru göstermeyeceğiz

Geldiğimiz son durum ögretmenin ve eğitim emekçilerinin yoksulluk sınırı altında üstelik güvencesizleştirilerek yaşamaya mahkum edildiği gerçeğidir.

Aynı bakan bağlı bulunduğu siyasi partinin seçim beyannamesinde mülakatı kaldıracağız demesine rağmen atamada mülakatı, dolayısıyla torpili dayatmıştır. Eğitim sisteminin durumu eğitimin gitgide daha kötü hale geldiği, tarikatların yüzünün güldüğü halkın ve halk çocuklarının ise geleceksizleştirildiği gerçeği ile karşı karşıyayız.

Bütün bunlar varken öneri ve görüşlerimizi görmezden gelen, yapılan eleştirilere siyasi diyen hatta soruşturmalarla sindirmeye çalısan MEB'in davetine katılarak bu yapılanları meşru göstermeyeceğiz. Bu yemek daveti sendika başkanlarının konuşmadığı bakanın yaptıklarının mesrulaşacağı yemek olacaktır.

Buna izin vermeyeceğiz yapılanları hiçbir şey olmamış gibi meşru göstermeyeceğiz.