YENİ ÖĞRETMEN ATAMALARI NE ZAMAN?

Ben bir kere Milli Eğitim Bakanı olarak genç kardeşlerimizin bir ağabeyi olarak öğretmenlikle ilgili beklentilerini ve atamalar sürecini en yakın takip eden kişi benim.

Bunu sürekli Sayın Cumhurbaşkanımızla, Hazine ve Maliye Bakanımızla sürekli her toplantıda her ortamda konuştuk, değerlendirmelerde bulunuyoruz.

En fazla ihtiyaç sınıf öğretmenliğinde var

Bakan Yusuf Tekin, en fazla ihtiyaç olan eğitim branşları için şunları söyledi: "Milli Eğitim Bakanlığının atama yaptığı 130'a yakın branş var. Genelde aktif olarak 70-80 alana atama yapılıyor. Öğretmen atamalarında en fazla ihtiyaç özel eğitim öğretmenliği ile sınıf öğretmenliğinde var."

Fakat şunun altını çizmek isterim biz ne kadar öğretmene ihtiyacımız olduğunun tespitini yaparız MEB olarak. İçinde bulunduğumuz ekonomik koşullar bütçe realitesi bütün bunları da Hazine ve Maliye Bakanlığı ile değerlendiririz. Kamudaki bütün personel atamaları bu şekilde olur. Konuşulur ve değerlendirilir.

"NORM FAZLASI" AÇIKLAMASI

Öğretmen arkadaşlarım beni anlayacaklardır. Norm fazlası diye bildiğimiz yani değişik sebeplerle okutacağı dersi kalmayan ya da okulu kapatılmış olabilir eş ya da sağlık gibi sebeplerle okulda veya il müdürlüğünde görevlendirilmiş olabilir bu arkadaşlarımızın sistem içerisinde aktif hale gelmesi lazım. Bu sayıyı da belli bir orana düşürdükten sonra nihayetinde ihtiyacımız olan kadro miktarını Hazine ve Maliye Bakanımızla paylaştık Sayın Cumhurbaşkanımızla da paylaştık.

ÖĞRETMEN ATAMA KARARI KABİNE SONRASI

Eğer bu hafta Kabine Toplantısı olsaydı, toplantı sonrası ama muhtemelen önümüzdeki hafta olacaktır, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplandıktan sonra biz Sayın Cumhurbaşkanımızın nihai kanaatini aldıktan sonra da açıklamasını yapacağız.