Alan Yeterlilik Testi (AYT) sınavındaki pizza sorusu, sosyal medyada sınava katılan öğrencilerin gündeminde yer aldı. 2024 YKS'nin ikinci oturumu olan AYT sınavı dün yapıldı. Sınavdan çıkan öğrenciler ise pizza dilimlerinin kenarlarını yemeyen Ayşe sorusunu sorgulamaya başladı. Matematik soruları arasında yer alan bu soru sosyal medyada oldukça tartışıldı.

Peki, pizza dilimlerinin kenarlarını yemeyen Ayşe sorusunun cevabı nedir?

PİZZA SORUSU SOSYAL MEDYADA GÜNDEMİNDE

AYT sınavından çıktıktan sonra, sosyal medya platformu Twitter üzerinden sınav değerlendirmesi yapan öğrenciler, matematik sınavında yer alan "Ayşe" sorusunu gündemine aldı.

AYT sınavındaki pizza sorusu sosyal medyayı salladı: Pizza dilimlerinin kenarlarını yemeyen Ayşe sorusunun cevabı nedir? - 3

AYT'DE GÜNDEM OLAN MATEMATİK SORUSU

"Bir restorandaki her bir pizza için önce daire biçiminde bir pizza hamuru açılmaktadır. Daha sonra bu hamurla eş merkezli bir daire oluşturacak biçimde turuncu renkteki malzemeli kısım oluşturulmaktadır. Bu restorana giden Ali ve Ayşe’nin sipariş ettikleripizzanın üstten görünümü şekilde verilmiştir.

Şekilde verilen pizzayı 8 eş dilime ayıran Ayşe; bu dilimlerden 3’ünü almış, 5’ini de Ali’ye vermiştir. Ali kendi dilimlerinin tamamını yerken Ayşe ise kendi dilimlerinin sadece şekilde turuncu ile gösterilen kısımlarını yemiştir.

Son durumda bu pizzanın üstten görünümünde yer alan dilimlerden Ali’nin yediği kısımların alanı, Ayşe’nin yediği kısımların alanının 2,4 katı olarak hesaplanmıştır.

Buna göre bu pizzanın yarıçapının, turuncu kısmının yarıçapına oranı kaçtır?"

AYT sınavındaki pizza sorusu sosyal medyayı salladı: Pizza dilimlerinin kenarlarını yemeyen Ayşe sorusunun cevabı nedir? - 4

PİZZA SORUSUNUN CEVABI

Sorunun cevabını, ÖSYM resmi sayfası üzerinden yayımladığı YKS soru ve cevap anahtarı kitapçığı üzerinden yanıtladı.

ÖSYM tarafından yayımlanan soru ve cevap anahtarına göre, AYT matematik bölümünde 33. sorunun cevabı "D" olarak açıklandı.

NTV