OKUL
Giriş Tarihi : 31-03-2023 23:26   Güncelleme : 31-03-2023 23:48

Avrupa'da uygulanan 4 gün okul 3 gün tatil modeli Türkiye'de uygulanabilir mi?

Finlandiya'da uygulmaya konulan haftada 4 gün okula gidip 3 gün tatil modelini Türkiye'de de tartışıyor. Ne dersiniz Türkiye'de uygulanabilir mi?

 Avrupa'da uygulanan 4 gün okul 3 gün tatil modeli Türkiye'de uygulanabilir mi?

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgınıyla birlikte tüm dünya toplumlarında iş, aile ve sosyal hayat gibi birçok alanda alışılagelmiş rutinlerde değişikliğe uğradı. Özellikle çalışma hayatında birçok özel ve kamu kuruluşları farklı çalışma düzeni kurmaya başladı. 

Dünya üzerinde birçok kurumsal firma son zamanlarda sık sık karşımıza çıkan 4 gün iş 3 gün tatil uygulamasını hayata geçirdi. Burada ki amaç çalışma hayatında iş verimini artırmak olarak planlanmıştı. 

 

AMAÇ ÖĞRENCİLERİN SOSYALLEŞMESİNİ TEŞVİK ETMEK 

Uygulamanın hayata geçirildiği ülkelerde olumlu geri dönüşler alınan sistemin şimdi de eğitim öğretim sektöründe uygulanması gündemde. Özellikle okullarda 4 gün okul 3 gün tatil şeklinde uygulanmaya başlanacak olan sistemin asıl amacı sosyalleşmeyi teşvik etmek. 

 

EĞİTİMDE FİNLANDİYA'NIN İZİNDEN GİTMELİ

Mevcut düzende Finlandiya’da günlük ders saati 4 saati geçmezken, bu süre ülkemizde günlük 11 ders saatine kadar çıkabiliyor. 

Avrupa ülkeleri arasında eğitimde öne çıkan ülkelerin başında gelen Finlandiya söz konusu sistemi uygulamaya koymak amacıyla harekete geçti. Gelecek yıl uygulamaya geçirilecek.

 

TÜRKİYE'DE UYGULANABİLİR Mİ?

Eğitim alanında attığı başarılı adımlarla diğer ülkeleri de peşinden sürükleyen Finlandiya’nın 4 gün okul 3 gün tatil sistemini hayata geçirmesiyle birlikte Türkiye ‘nin de bu konuda ciddi adımlar atması bekleniyor. 

Türkiye’deki öğrencilerin ve velilerin büyük bir çoğunluğunun bu sisteme sıcak baktığı biliniyor. 

Çok uzak bir olasılık gibi görünmeyen bu uygulamanın özellikle eğitim öğretimde beklenen verimin artması, öğrencilere sosyalleşebilme ortamlarının sunulması adına önemli bir gelişme olacağı aşikâr.

Yaşam Gazetesi - Güncel Eğitim

Eğitim HaberleriEğitim Haberleri