ÖĞRETMEN
Giriş Tarihi : 20-12-2022 20:34   Güncelleme : 20-12-2022 21:28

Aralık ek ders ücretlerindeki 1500 liraya varan kesinti öğretmenleri üzdü

15 Aralık'ta maaşlarındaki kesintiyi gören öğretmenler şok yaşamıştı. Yaptığımız haberde 25 yıl görev yapan bir öğretmenin 10 bin liranın altında maaş aldığını gösteren maaş bordrosunu yayımlamıştık. Aralık ayında ek ders ücretlerindeki yaklaşık üçte bir oranındaki 1,500 liraya varan kesinti maaşları açlık sınırına yaklaşan öğretmenleri oldukça üzmüştür.

Aralık ek ders ücretlerindeki 1500 liraya varan kesinti öğretmenleri üzdü

Kamu çalışanlarının maaşlarında asgari ücret kadar vergi istisnası bulunmasına rağmen kamu çalışanları genel olarak Haziran, Temmuz aylarında %20’lik ve %27’lik vergi dilimlerine girmekte böylece daha fazla vergi ödemektedir.

Gelir vergisi yılın son aylarında yüzde 27'lik kesinti olarak ücretlere yansımaktadır. Bu durum ek ders ücretlerinde neredeyse 3'te 1 oranında kesintiye sebep olmakta pek çok öğretmeni ekonomik olarak zor durumda bırakmaktadır.

Öğretmenler ek ders ücretlerinin neredeyse tamamı üzerinden gelir vergisi kesintisine maruz kalmaktadır. Özellikle ek ders ücretini fazla alan öğretmenlerin ücretlerinden kesilen gelir vergisi kesintisi fazla olmaktadır.

Eğitim çalışanlarının maaşlarından gelir vergisi istisnasından kalan tutarı için gelir vergisinin %15 ile sabitlenmesi ve ek ders ücreti üzerindeki gelir vergisinin kaldırılması bir zorunluluktur.

Guncelegitim.com / ÖZEL

 

 

Eğitim HaberleriEğitim Haberleri