GÜNCEL EĞİTİM
Giriş Tarihi : 13-06-2022 22:22

Antalya'da öğrenci yurtlarındaki intiharlara ilişkin açıklamalar

Antalya Valiliği, bir bası açıklaması yayımlayarak, Akdeniz Üniversitesi yerleşkesinde bulunan yurtlardaki öğrenci intiharlarıyla ilgili başlatılan inceleme ve soruşturmanın sürdüğünü duyurdu.

Antalya'da öğrenci yurtlarındaki intiharlara ilişkin açıklamalar

Antalya Valiliği Basın Açıklaması:
 
Bazı basın/yayın organlarında ve sosyal medyada yer alan “Akdeniz Üniversitesi Öğrenci Yurdunda Neler Oluyor” başlıklı haberler ve paylaşımlar üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılması gereği duyulmuştur.

Öncelikle hayatını kaybeden gençlerimize Allah’tan rahmet; ailelerine ve sevenlerine başsağlığı ve sabırlar diliyoruz.

İlimizde KYGM ve Özel Olmak üzere toplam 46 Yurt ile 19950 öğrenciye hizmet verilmektedir. 157 adedi Elmalılı Hamdi Yazır Yurt Müdürlüğünde olmak üzere KYGM ait 14 adet yurdumuzda toplam 1435 adet kamera ve bunun yanı sıra fiziki unsurlarla da güvenlik tedbirleri sağlanmaktadır. 2021-2022 Eğitim-Öğretim yılı içerisinde meydana gelen 3 olay, alınan tanık beyanları ve olay yeri incelemesine ek olarak kamera kayıtları tetkiki sonucu adli kayıtlarımıza intihar olarak geçmiştir.

Konu ile ilgili inceleme ve soruşturma Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde Emniyet Müdürlüğümüzce yürütülmekte olup, ayrıca Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü tarafından idari soruşturma yürütülmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Rektörlüğü sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada şunlar denildi:

“Öğrenci yurtlarında son dönemde yaşanan intihar olayları toplumun tüm kesimlerinde olduğu gibi bizlerde de büyük üzüntüye neden olmuştur. Yaşanan acı kayıplar için kıymetli öğrencilerimizin ailelerine, arkadaşlarına ve tüm üniversite camiamıza başsağlığı diliyoruz.

Hepimizi derinden sarsan bu olaylarla ilgili gerekli inceleme yapılması için geçtiğimiz hafta içerisinde bir komisyon kurulmuştur. Komisyonumuz sorumluluk ve yetki alanımızda olmamasına rağmen vakaların gerçekleştiği yurtlardaki incelemelerin yapılabilmesi için olayın tüm boyutlarıyla aydınlatılabilmesi ve de önleyici tedbirlerin alınabilmesi amacıyla çalışmalarını devam ettirecektir."

Eğitim HaberleriEğitim Haberleri