Yetkili Sendikanın Genel Başkanı Ali Yalçın, kamu personeli ve emeklilerin maaşlarını iyileştirme yapılması gerektiğini ifade etti. Ali Yalçın, vergi dilimlerine de değerek gelir vergisinin sabitlenmesi için çağrı yaptı.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, memur maaş zamlarını ilişkin olarak kamu görevlileri ve emeklilere iyileştirmeler yapılması gerektiğini ifade etti.

Genel başkan Yalçın, X sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında şunları söyledi:

"En düşük kamu görevlisi maaşı (bekar) 30,910 TL iken en düşük kamu görevlisi emeklisi maaşı ise 14.700 TL seviyelerinde olacaktır."

Genel Başkan Ali Yalçın, "Asgari ücretli zamlı maaşını şubat ayında, kamu görevlilerimiz ise 15 Ocak'ta alacakken, aralık ayında fiyatları baskılayarak enflasyonu düşük gösterme gayretinde olan piyasa yöneticilerinin 'Aralık ayında enflasyonu baskılayalım, ocak ayında zamları yansıtalım' anlayışının galip geldiği maalesef bir kez daha görülmüştür." ifadelerini kullandı.

Piyasa yöneticilerinin yılbaşı gecesinden itibaren 'giderler artmadan gelirleri artırma' rekabetinin sonucunda etiketleri değiştirme yarışına girdiğini belirten Ali Yalçın,

"Gelirler 6 ayda bir defa artarken, önümüzdeki 6 ay boyunca giderleri anlık olarak ürünlere yansıtacak sermayedarlar; arz-talep dengesi kadar hakkaniyet/vicdan terazisini de kontrol etmelidir." dedi.

 Ayrıca Yalçın, kamu görevlilerinin gelir vergilerinin yüzde 15’e sabitlenmesi gerektiğini de dile getirdi.