Bakan Turhan: Adil kullanım kotası 2019'da kaldırılacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan "Adil kullanım kotası 2019’da kaldırılacak" diye konuştu.

İNTERNET - 05-11-2018 17:17

Bakan Turhan: Adil kullanım kotası 2019'da kaldırılacak

Adil Kullanım Koşulları (AKK) kapsamında tanımlı olan internet paketlerinde belirlenen AKK değerleri aşıldıktan sonra ay sonuna kadar internet erişim hızınızda kısıtlama oluyordu. Bakan Turhan, 2019'da Adil Kullanım Kotası'nın kalkacağı ve internette kısıtlama olmayacağını duyurdu.
 
Adil kullanım kotası nedir?
 
Adil kullanım kotası, internet kullanıcılarının internet kullanımı esnasında yoğun veri trafiğinden etkilenmemesi için ve oluşabilecek teknik problemleri engellemek amacıyla uygulanan planlanmış uygulamalar bütünüdür.
 
Adil kullanım kotası dahilinde, kullanıcılar belirli bir limite kadar indirme işlemi uygulayabilir. İzin verilen limitleri dolduğunda ise internet hızında düşüş yaşanır. Örneğin standart olarak 20 mbps hız ile internet kullanan bir kullanıcı, kendi hizmetinde izin verilen 10 GB'lık veri indirme limitini aştığında internet hızı 3 mbps'a düşürülür ve bir sonraki sıfırlanma süresine kadar 3 mbps hız kullanır.

Turkcell Superonline Kota bitince interneti kesiyor

Bakanın açıklamalarına rağmen Turkcell Superonline'ın fiber tarifeleri kullanıcılarından büyük tepki topluyor. Yüksek hızlarda verdiği hizmette akılllı kota adı altında, Adil Kullanım Kotası (AKK) bitince interneti keseceği, internete tekrar bağlanmak için ek ücretle, ek paket almak gerekttiği belirtiliyor. Sınırsız tarifelerini 24 Mbps'ye çektilği ve Adil Kullanım Kotası ile 8 Mbps düşeceği için müşterilerin artık Turkcell Superonline, fiber internet hizmetinden bu şartlarda yararlanmak istemedikleri gözleniyor.