Adrese göre deprem tehlikesi ve fay hattı haritası! AFAD uygulamayı duyurdu

Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki depremin ardından akıllara "Evimin altından fay hattı geçiyor mu?" sorusu geldi. Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü yenilenmiş diri fay hattı haritası 2023'ü paylaşarak deprem sonrası fay hatlarını kamuya sunmuştu.

İNTERNET - 03-03-2023 12:22

Adrese göre deprem tehlikesi ve fay hattı haritası! AFAD uygulamayı duyurdu

"Türkiye Deprem Tehlike Haritası" interaktif internet uygulaması ile Türkiye'de ilk defa bir noktanın deprem tehlike değerinin öğrenilebildiği belirtildi. İşte adres sorgulama linki ve tüm ayrıntılar…

Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü yenilenmiş diri fay hattı haritası 2023'ü paylaşarak deprem sonrası fay hatlarını kamuya sunmuştu.

 

ADRESE GÖRE DEPREM TEHLİKE HARİTASI

Yaşadığı bölgede diri fay olup olmadığını merak eden vatandaşlar, MTA'nın sitesi üzerinden araştırma yaparken AFAD ise Türkiye genelinde deprem tehlikesi bulunan bölgelerin incelenebileceği interaktif bir harita yayınladı.

 

TÜRKİYE'DE İLK DEFA

AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürlüğünün sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, "Türkiye Deprem Tehlike Haritası" interaktif internet uygulaması ile Türkiye'de ilk defa bir noktanın deprem tehlike değerinin öğrenilebildiği belirtildi.
Türkiye’de bir ilk: Adrese göre deprem tehlike haritası! AFAD uygulamayı duyurdu

Buna göre "tdth.afad.gov.tr/TDTH/" linkine tıklandığında e-Devlet kullanıcı bilgileriyle uygulamaya giriş yapılıyor. Uygulamadaki, "adres sorgulama" bölümünden il, ilçe ve mahalle bilgileri girilerek bölgenin deprem tehlike durumu öğrenilebiliyor.

Diğer yandan Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü (MTA) tarafından paylaşılan harita üzerinde diri faylar işaretlendi. Yenilenmiş harita üzerinde 485 diri fay belirlendi.

45 ilde 110 ilçeyi kapsayan aktif faylar 5.5 ve üzerinde deprem üretebilme kapasitesine sahip bulunuyor.


DİRİ FAY HARİTASINA GÖRE BİRİNCİ DERECE RİSKLİ BÖLGELER

İzmir, Balıkesir, Manisa, Muğla, Aydın, Denizli, Isparta, Uşak, Bursa, Bilecik, Yalova, Sakarya, Düzce, Kocaeli, Kırşehir, Bolu, Karabük, Hatay, Bartın, Çankırı, Tokat, Amasya, Çanakkale, Erzincan, Tunceli, Bingöl, Muş, Hakkari, Osmaniye, Kırıkkale, Siirt.


İKİNCİ DERECE RİSKLİ BÖLGELER

Tekirdağ, İstanbul, Bitlis, Kahramanmaraş, Van, Adıyaman, Şırnak, Zonguldak, Afyon, Samsun, Antalya, Erzurum, Kars, Ardahan, Batman, Iğdır, Elazığ, Diyarbakır, Adana, Eskişehir, Malatya, Kütahya, Çankırı, Uşak, Ağrı, Çorum.


ÜÇÜNCÜ DERECE RİSKLİ BÖLGELER

Eskişehir, Antalya, Tekirdağ, Edirne, Sinop, Kastamonu, Ordu, Samsun, Giresun, Artvin, Şanlıurfa, Mardin, Kilis, Adana, Gaziantep'in de bazı bölgeleri ve Kahramanmaraş, Sivas, Gümüşhane, Bayburt, Kayseri, Yozgat, Çorum, Ankara, Konya, Mersin ve Nevşehir.


EN AZ RİSKLİ BÖLGELER

Türkiye Deprem Haritasına göre deprem riskinin en az olduğu dördüncü ve beşinci grupta yer alan iller ise Sinop, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin, Kırklareli, Ankara, Edirne, Adana, Nevşehir, Niğde, Aksaray, Konya ve Karaman'dır.

Sabah
 

DİĞER HABERLER
MEB'den yeni yabancı dil eğitim platformu

MEB'den yeni yabancı dil eğitim platformu

24-04-2023 - İNTERNET

ÖBA hizmet içi eğitim faaliyet değerlendirme nasıl yapılır, ne zaman açılır?

ÖBA hizmet içi eğitim faaliyet değerlendirme nasıl yapılır, ne zaman açılır?

21-04-2023 - İNTERNET