DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Giriş Tarihi : 12-05-2022 22:55

İkna Odalarından Kılık Kıyafete Karışan Odalar Birliğine...

Hafta içi bir gün, o gün hangi gün, bilemedim şimdi.

Sosyal medyada geziniyorum.

Karşıma bir haber düştü.

Haberin başlığı şöyleydi:

‘‘Müdür, Öğretmenin Kıyafetine Karıştı.’’

İlgimi ve dikkatimi çekti bu başlık.

90’larda önüme böyle bir başlık düşmüş olsaydı müdürün öğretmenin başörtüsüne ya da feracesine kafayı taktığını düşünürdüm.

Malum Türkiye konjonktürü değişti.

İnsanlar da bu konjonktüre göre yasaları vs. evirip çevirebiliyorlar.

Çevir kazı yanmasın hesabı…

Bizde yasalar değil konjonktüre o gün ne gidiyorsa onlar -yani eyyamcı temayüller- yasa gibi tatbik ediliyor.

Her neyse haberi baştan sona okudum.

Neyin nesi neyin fesi anlamak için…

Haberin hülasasını geçeyim hemen sizlere.

Okul müdürü, bayan öğretmenin kıyafetinin bulundukları çevreye uygun olmadığına dair bir kanaat geliştirmiş.

Tabii sübjektif bir mütalaa bu… Objektif yanı yok. Hukuksal tarafı zaten hak getire…

Ve bu sübjektif mütalaasını içinde tutamamış, siyasi atmosferin ve iklimin kendisine tanıdığı yüreklilikle bayan öğretmeni ikna odasına çağırıp şunları söylemiş:

“Ben sizle çoktandır görüşecektim. Hatta kıştan beri görüşmek istiyordum fakat fırsat bulamadım.

Sizin giyiminiz yöremize uygun değil. Bu şekilde eleştiri alırsın. Buradan çıktığında, yolda yürüdüğünde başına gelmedik kalmaz.”

Son cümlesi aleni tehdit içeriyor.

Bayan öğretmen bu sözlere ram etmiyor.

Kızıyor. Elin adamı kıyafetine karışıyor.

Eşine söylüyor ve müdürün bu yaklaşımına sonuna kadar itiraz ediyorlar.

Bu kadının başörtülü olduğunu düşünün, kızılca kıyamet kopar.

Bu kadının bir an için sizin kızınız olduğunu düşünün.

Ne yaparsınız?

Elin adamı kızınızın giyimine kuşamına karışıyor.

Yalnızca tarafsız, ideolojisiz düşünün ve hissedin de şu müdürlere prim vermeyin.

Biz gerçeklere dönelim şimdi. Bu kadar empati yeter, ağır gelebilir size, eee hayatında hiç empatik düşünmemiş insanlara bir anda yüksek doz empati hiç iyi gelmeyebilir.

Öyle değil mi? Neyse…

Sonrası malum, tipik Türkiye halleri…

Müdür, siyasi iklimin kendisine tanıdığı yüreklilik ve sonuna kadar karışma yetkisine sırtını dayayarak olayı Kılık Kıyafet Yönetmeliği’ne kadar götürmüş. Hukuk kılıf elbette…

Her şekilde hukuku kafasındakilere uydurur. Orası en basit olanıdır. 28 Şubat döneminde de bir grup, hukuku ideolojik fantezilerine uyduruyorlardı.

Başörtüsü yasak, diyorlardı. Siyasi simge olduğuna dair odalarda ikna konuşmaları yapıyorlardı.

Ne oldu? Hepsi o gün ahkamcıydı, şimdi lanet okunanlar…

Bence bu ibretlik vesikayı yabana atmayınız mübarekler…

Bu okul müdürüne ses çıkarmayanlar hatta bıyık altından gülenler, şunu çok iyi biliniz ki bir gün siyasi iklim değişirse bu tip okul müdürleri o siyasi iklime hemencecik uyum sağlayacaklardır ve bugünden farksız bir yaklaşıma sahip olacaklardır.

O gün geldiğinde haklılığım bir kez daha yüzünüze vurulacaktır. O gün geldiğinde kızınızın kıyafetine karışılırsa yandım anam deme hakkınız yok. Sırf bugünkü yaklaşımlarınız ve tepkilerinizden ötürü…

Çünkü böyle adamlar kaz gelecek yerden tavuğu esirgemezler.

Yani oluşan siyasi havanın huyundan suyundan giderler. Dümende kim varsa o dümenin suyunu takip ederler. Etrafındakileri de ona göre şekillendirmek isterler. Serde nam salma, tribünlere oynama, ideolojik fantezilere bir nefer edasıyla selam çakma vardır içlerinin derinlerinde. Edalı işveli ideolojik neferlerdir. Haberiniz olsun.

Zamane mübarekleri, bu ibretlik anlardan ders alın. Buna göre hareket edin. Zorla güzellik olmaz. Sınırsız özgürlükte şımarıklıktır bu.

Kimin sütyensiz olduğunu ifşa etme ve bunu suç gösterme imiş, namazı cennetteki huriler için kılma imiş vs. lütfen bu kadar ileri gitmeyin.

Ölçülü olun. Abartmayın, karışmayın.

Yoksa karışa karışa onlar ikna odası kurdu, siz odalar birliği kuracaksınız. Yeter!

Saygılarımla…

Yusuf SEVİNGEN

 

Konuk Yazar

Konuk Yazar

DİĞER YAZILARI Postmodern Öğretmen Okullardaki Disiplinsizlik Tabelaya Hareket Çeken Yurdumdan Öğretmen Manzaraları Temel bilimleri önce yok ettik, şimdi arıyoruz (Abbas GÜÇLÜ) Okul Müdürleri Dük müdür? Okullarda Disiplin Problemi Gün Geçtikçe Büyüyor!  Dünyanın en önemli işlerinden birini yapıyorum ama... (Barış Özer) Enes Kara’nın Ardından… Özel Eğitim Öğretmenlerine Seminer Ücretleri Ne Kadar Ödenir? Başöğretmenlik, Uzman Öğretmenlik Öğretmenlik Meslek Kanunu Sözde Kaldı! Çeşit Çeşit Öğretmen (Abbas Güçlü) Öğretmene, ''Git çocuğumun kaybolan oyuncağını bul getir bana'' demek nasıl kafa! Dersler 30 Dakika Olsun! Sınav Sisteminin İflası Eğitimden Neden Memnun Değiliz? Atanamayan öğretmen sorunu nasıl çözülür? (Yurdagül Uygun) Eğitim Sistemimizi Gözden Geçirmemiz Gerekir, Durum Çok Parlak Değil (Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ) Ulaşılamayan uzaktan eğitimin notu olamaz! (Esra Bulut Yaşar) MEB Uzaktan Eğitime Uzak! Öğretmenler 1 Gün Okula Gelecek Ama... Okulların açılmasıyla ilgili kafama takılan bir soru Okullarda 7 Ders Saati Çok Değil Mi? Eğitimde Kaynaştırma (Nilay Atkın Şengün) Çaresizliğin Resmi: Eğitim (Şenol Kaluç) Sosyal Bilimler MYO’da İstiklal Marşı Rahatsızlığı (Selim Aydın) Yönetici görevlendirme Uyarısı Memurlar Ne İstiyor? (Yasin Erdem) Sessiz Çığlık Necmettin Kuyucu Eğitim Sistemi Can Almaya Devam Ediyor (Bekir Birbiçer) Eğitimin Kuklaları: Öğretmenler (Dilek Ilgın ÖZBEN) Yetenekler, Yeterlilikler, LGS ve Üniversite Eğitimi DYK’lerden Verim Alınabilmesi İçin Görevlendirmelerde Düzenleme Yapılmalıdır Dost Akla Düşendir, Dost Yüreğe Düşendir 2023 Eğitim Re/Vizyonu Üzerine (Nazmiye Eski) Ceren Damar'ı Unutma Unutturma! Hoyrat Yürekler Sözleşmeli Statü Öğretmenlik Mesleğine Zarar Veriyor (Mehmet Alper Öğretici) Öğretmen Mi Kılavuz Yoksa Kılavuz Mu Öğretmen? (Emrah MUTLUER) “Hayal“ Satıyorum! (Nazmiye ESKİ) Mazıdağı'ndan Galatasaray Lisesine Uzanan Başarı Öyküsü Maarif Müfettişleri MEB Bakanlık Müfettişliği Kadrosuna Atanmalıdır Milli Eğitimde Bedelli Askerlik Kimsenin Cevap Veremediği Bu Soruya 81 İlden 81 Matematik Öğretmeni Cevap Arayacak Sandık Görevlileri, Seçimde Bunlara Dikkat! (Önder Yılmaz) Öğretmenlerden İkinci İl Dışı Atama Talebi MEB’de Neye ‘Tamam’ Neye ‘Devam’? Sınavla öğrenci alan Anadolu liselerindeki öğretmenlere zorunlu nakil! Öğretmene performans hangi AB ülkesinde var? Çocuklar neden okulda sıkılır? (Özgür BOLAT) Aç Kapıyı Veysel Efendi Öğretmenler Geldi (Ufuk Dilekçi) Öğrenciler Yakında Okulları Yakacak! (Abdülbaki Değer) Eskitilen ve Eksiltilen Öğretmenlik… Merkezi Sınavla Öğrenci Alacak Okullar Belli Oldu Ek Ders Adaletsizlikleri Ne Zaman Giderilecek? Ulaşamadığın Öğrenci Senin Değildir! (Muhammet YILMAZ) 18 Yıllık Araştırma: 20. Yüzyılın En Büyük Lideri Atatürk (Ümit ZİLELİ) Hastalık raporu olan öğretmene soruşturma açılır mı? Destek Eğitim Odası Hakkında Her şey Şube Müdürlerinin Haklı Talepleri
ARŞİV ARAMA