DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Giriş Tarihi : 30-04-2022 13:36

Temel bilimleri önce yok ettik, şimdi arıyoruz (Abbas GÜÇLÜ)

Adı üstünde temel bilimler, onlar olmadan bilim olmaz. Olsa da temeli olmayan binalar gibi en ufak bir sarsıntıda başınıza çöker.

Temel bilimler, eskiden, akademik yaşamın olmazsa olmazlarının en başında gelirdi. Gelişmiş ülkelerde hâlâ öyle.

Bilim ve teknoloji bugün bu noktaya geldiyse, arka planında temel bilimciler vardır.

Avrupa’da ya da Amerika’da fizikçiyim dediğinizde ayağa kalkarlar. Biyolog ya da kimyacıyım dediğinizde de, “Başka meslek mi bulamadınız?” demez, saygı duyarlar.

Sosyal bilimlerde de durum farklı değil. Ama bizde maalesef adeta dibe vurdular. Sıfıra yakın puanlarla öğrenci aldılar. Mezunlara neredeyse hiç istihdam olanağı sağlanmadı!..

Temel bilimler, bir zamanlar, bizde de kıymetliydi. Eğer ille de bir üniversite kurulacaksa, fen ve edebiyat fakültesi yani temel bilimler olmazsa olmazların başında gelirdi ve başta tıp olmak üzere tüm fakültelere akademik destek sağlanırdı.

Kontenjanlar şişirilip, boş kalmaya başlayınca, akademik çöküntünün sorumlusu onlar ilan edilip, önce kontenjanları azaltıldı, sonra da üniversite kuruluşunda zorunlu fakülte olmaktan çıkartıldı.

Şimdi çok az üniversitede var. Hele hele vakıflar hiç yüzüne bakmıyor. Bu yüzden de Ar-Ge çalışmaları yok gibi!..

Yazının tamamı için tıklayınız

Konuk Yazar

Konuk Yazar

DİĞER YAZILARI Postmodern Öğretmen Okullardaki Disiplinsizlik İkna Odalarından Kılık Kıyafete Karışan Odalar Birliğine... Tabelaya Hareket Çeken Yurdumdan Öğretmen Manzaraları Okul Müdürleri Dük müdür? Okullarda Disiplin Problemi Gün Geçtikçe Büyüyor!  Dünyanın en önemli işlerinden birini yapıyorum ama... (Barış Özer) Enes Kara’nın Ardından… Özel Eğitim Öğretmenlerine Seminer Ücretleri Ne Kadar Ödenir? Başöğretmenlik, Uzman Öğretmenlik Öğretmenlik Meslek Kanunu Sözde Kaldı! Çeşit Çeşit Öğretmen (Abbas Güçlü) Öğretmene, ''Git çocuğumun kaybolan oyuncağını bul getir bana'' demek nasıl kafa! Dersler 30 Dakika Olsun! Sınav Sisteminin İflası Eğitimden Neden Memnun Değiliz? Atanamayan öğretmen sorunu nasıl çözülür? (Yurdagül Uygun) Eğitim Sistemimizi Gözden Geçirmemiz Gerekir, Durum Çok Parlak Değil (Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ) Ulaşılamayan uzaktan eğitimin notu olamaz! (Esra Bulut Yaşar) MEB Uzaktan Eğitime Uzak! Öğretmenler 1 Gün Okula Gelecek Ama... Okulların açılmasıyla ilgili kafama takılan bir soru Okullarda 7 Ders Saati Çok Değil Mi? Eğitimde Kaynaştırma (Nilay Atkın Şengün) Çaresizliğin Resmi: Eğitim (Şenol Kaluç) Sosyal Bilimler MYO’da İstiklal Marşı Rahatsızlığı (Selim Aydın) Yönetici görevlendirme Uyarısı Memurlar Ne İstiyor? (Yasin Erdem) Sessiz Çığlık Necmettin Kuyucu Eğitim Sistemi Can Almaya Devam Ediyor (Bekir Birbiçer) Eğitimin Kuklaları: Öğretmenler (Dilek Ilgın ÖZBEN) Yetenekler, Yeterlilikler, LGS ve Üniversite Eğitimi DYK’lerden Verim Alınabilmesi İçin Görevlendirmelerde Düzenleme Yapılmalıdır Dost Akla Düşendir, Dost Yüreğe Düşendir 2023 Eğitim Re/Vizyonu Üzerine (Nazmiye Eski) Ceren Damar'ı Unutma Unutturma! Hoyrat Yürekler Sözleşmeli Statü Öğretmenlik Mesleğine Zarar Veriyor (Mehmet Alper Öğretici) Öğretmen Mi Kılavuz Yoksa Kılavuz Mu Öğretmen? (Emrah MUTLUER) “Hayal“ Satıyorum! (Nazmiye ESKİ) Mazıdağı'ndan Galatasaray Lisesine Uzanan Başarı Öyküsü Maarif Müfettişleri MEB Bakanlık Müfettişliği Kadrosuna Atanmalıdır Milli Eğitimde Bedelli Askerlik Kimsenin Cevap Veremediği Bu Soruya 81 İlden 81 Matematik Öğretmeni Cevap Arayacak Sandık Görevlileri, Seçimde Bunlara Dikkat! (Önder Yılmaz) Öğretmenlerden İkinci İl Dışı Atama Talebi MEB’de Neye ‘Tamam’ Neye ‘Devam’? Sınavla öğrenci alan Anadolu liselerindeki öğretmenlere zorunlu nakil! Öğretmene performans hangi AB ülkesinde var? Çocuklar neden okulda sıkılır? (Özgür BOLAT) Aç Kapıyı Veysel Efendi Öğretmenler Geldi (Ufuk Dilekçi) Öğrenciler Yakında Okulları Yakacak! (Abdülbaki Değer) Eskitilen ve Eksiltilen Öğretmenlik… Merkezi Sınavla Öğrenci Alacak Okullar Belli Oldu Ek Ders Adaletsizlikleri Ne Zaman Giderilecek? Ulaşamadığın Öğrenci Senin Değildir! (Muhammet YILMAZ) 18 Yıllık Araştırma: 20. Yüzyılın En Büyük Lideri Atatürk (Ümit ZİLELİ) Hastalık raporu olan öğretmene soruşturma açılır mı? Destek Eğitim Odası Hakkında Her şey Şube Müdürlerinin Haklı Talepleri
ARŞİV ARAMA