MAHMUT ÖZER
Giriş Tarihi : 06-03-2022 23:27

Testi pozitif çıkan öğretmen ve öğrenciler ne yapacak? Bakan Özer açıkladı

Bakan Özer: Testi pozitif çıkan öğretmen ve öğrencilerimiz kendilerini izole edecekler ve 7 gün sonra okula geri dönecekler. 5 gün sonra herhangi bir semptom da göstermiyorsa testi negatif çıkması durumunda okula dönecekler. Öğretmen ve öğrenciler, PCR testi yaptırdıktan sonra 6-7 saat bekliyorlar. Bu sürede negatif test sonucunu almadan okula dönmeyecekler. Vaka sayısı 2 de olsa 3 de olsa yüz yüze eğitime hiçbir sınıfta ara verilmeyecek.

Testi pozitif çıkan öğretmen ve öğrenciler ne yapacak? Bakan Özer açıkladı

Bakan Özer, canlı yayında eğitim gündemini değerlendirdi.

Haziran ayında Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yapılacak sınavda bir değişiklik olup olmayacağı sorusu üzerine Özer, LGS'nin bir sıralama sınavı olduğunu, beklenmedik, altyapısı hazırlanmamış yeniliklerle vatandaş ve öğrencilerin tedirgin edilmeyeceğini daha önce söylediklerini anımsattı.

Özer, "5 Haziran'da yapılacak LGS'de 2021 yılına göre hiçbir değişiklik olmayacak. Hem soru hem de süreyle ilgili değişiklik yok." ifadesini kullandı.

Bakan Özer, Kovid-19 şüphesi ile test yaptıran öğretmen ve öğrencinin test sonucu çıkana kadar okula gidip gitmeyeceğine yönelik soruya şöyle yanıt verdi:

"Sağlık Bakanlığımız yeni kararlar açıkladı. Vaka sayısı 2 de olsa 3 de olsa yüz yüze eğitime hiçbir sınıfta ara verilmeyecek. Testi pozitif çıkan öğretmen ve öğrencilerimiz kendilerini izole edecekler ve 7 gün sonra okula geri dönecekler. 5 gün sonra herhangi bir semptom da göstermiyorsa testi negatif çıkması durumunda okula dönecekler. Öğretmen ve öğrenciler, PCR testi yaptırdıktan sonra 6-7 saat bekliyorlar. Bu sürede negatif test sonucunu almadan okula dönmeyecekler. Onun kararını net olarak koymamız lazım."

Öğretmenlerin yüz yüze eğitimde büyük emek verdiklerini belirten Özer, aşılanma oranlarının da Türkiye ortalanmasının çok üzerinde olduğunu sözlerine ekledi.

(MEB)

Eğitim HaberleriEğitim Haberleri