SENDİKA
Giriş Tarihi : 26-07-2022 21:32   Güncelleme : 14-08-2022 10:19

Özgür Aras açıkladı: Geçen yıl 100 liraya alınan gıda sepeti bu ay 275 lira

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Halkın Enflasyonu Temmuz ayı sonuçlarını MYK üyesi ve Eğitim İş Burhaniye başkanı Özgür Aras açıkladı.

Özgür Aras açıkladı: Geçen yıl 100 liraya alınan gıda sepeti bu ay 275 lira

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Halkın Enflasyonu Temmuz ayı sonuçlarını açıkladı.

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Halkın Enflasyonu Temmuz ayı sonuçlarını MYK üyesi ve Eğitim İş Burhaniye başkanı Özgür Aras açıkladı.

Aras, gıda fiyatlarının yükselmeye devam ettiğini, en fazla tüketilen 64 gıda ürününün fiyatının bir önceki aya göre %6 oranında artış kaydedildiğini belirtti.

Yaz ayı olmasına rağmen temmuz ayında da gıda fiyatlarındaki yükseliş tüm hızıyla devam etti. Temmuzda bir önceki aya göre %6 oranında artış yaşanan gıda fiyatları yılın ilk yedi aylık döneminde %85,3 son bir yıllık dönemde de % 175,9 oranında yükseldi. Geçen yıl 100 liraya alınabilen aynı ürünlerden oluşmuş bir gıda sepeti için bu yıl temmuz ayında 275,9 lira ödendi.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonun Ar-Ge birimi KAMUAR’ın, fiyatlarını Ankara’daki marketlerden düzenli olarak derlediği ve halkın en fazla tükettiği 64 gıda maddesinden oluşan bir sepeti esas alarak hazırladığı gıda fiyatları , gelirinin büyük bölümünü gıdaya ayırmak zorunda olan ve enflasyona karşı herhangi bir koruması bulunmayan, sabit gelirlilerin, ücretlilerin ve yoksulların yaşadığı gerçek enflasyonun boyutunun tahmin edilmesi amaçlanıyor.

Temmuzda, aylık fiyatlarındaki artışta ekmek, meyve, bakliyat ve diğer işlenmiş gıda gruplarında yaşanan yüksek oranlı zamlar belirleyici oldu.

Ekmek, pirinç, un, bulgur fiyatları, temmuzda bir önceki aya göre %10,9 oranında artış kaydetti. Et ve balık fiyatları ise kırmızı et fiyatlarındaki artış trendinin devam etmesine rağmen beyaz et fiyatlarının azalmasıyla bir önceki aya göre %0,4 oranında azaldı. Temmuzda süt ve süt ürünleri ile yumurta grubu fiyatları ise %3,9 oranında yükseldi. Yağ fiyatlarında ise %1,2 oranında gerileme oldu.

Meyve fiyatlarının %36,5 oranında arttığı temmuz ayında sebze fiyatlarında, bir önceki aya göre ortalama %0,9 oranında düşüş yaşandı. Bakliyat fiyatlarının %14,9 oranında arttığı temmuz ayında, salça, zeytin, bal, çay, tuz ve benzeri gıda maddelerinden oluşan diğer işlenmiş gıda fiyatlarında ise %2,6 oranında artış kaydedildi.

Böylece, vatandaşlar mevcut gıda tüketim alışkanlıklarına göre seçilen 64 gıda maddesinden oluşturulan gıda sepetini satın alabilmek için temmuzda, bir önceki aya göre %6 oranında daha fazla para ödediği belirtildi.

Orhan Tüfekçiler / Körfezexpres 

Eğitim HaberleriEğitim Haberleri