SORU - CEVAP
Giriş Tarihi : 09-03-2022 09:03   Güncelleme : 09-03-2022 09:10

Öğretmen ve öğrenci karantina süresi ne kadar? Okula dönerken test gerekiyor mu?

Milli Eğitim Bakanlığı, okullarda uygulanacak Corona virüs önlemleri rehberini güncelledi. Rehbere göre tüm sınıfa pozitif öğrenciden dolayı karantina uygulanmayacak. Yalnızca pozitif öğrenciler ve pozitif öğretmenler karantinaya alınacak. Sınıflar pozitif öğrenci vakalarından dolayı kapatılmayacak. Peki Covid-19 testi pozitif olan öğretmenler ne zaman okula dönecek, 5 gün sonra test gerekiyor mu, negatif test sonucu olmadan öğretmenlere derse girebilecek mi? İşte Bakan Özer'in açıklamaları:

Öğretmen ve öğrenci karantina süresi ne kadar? Okula dönerken test gerekiyor mu?

Bakan Özer'e, Kovid-19 şüphesi ile test yaptıran öğretmen ve öğrencinin test sonucu çıkana kadar okula gidip gitmeyeceğine yönelik soru yönetildi.

Özer, soru üzerine, "Sağlık Bakanlığı yeni kararlar açıkladı. Vaka sayısı 2 de olsa, 3 de olsa yüz yüze eğitime hiçbir sınıfta ara verilmeyecek. Testi pozitif çıkan öğretmen ve öğrencilerimiz kendilerini izole edecekler ve 7 gün sonra okula geri dönecekler. 5 gün sonra herhangi bir semptom da göstermiyorsa testi negatif çıkması durumunda okula dönecekler. Öğretmen ve öğrenciler, PCR testi yaptırdıktan sonra 6-7 saat bekliyorlar. Bu sürede negatif test sonucunu almadan okula dönmeyecekler. Onun kararını net olarak koymamız lazım." diye konuştu.
Bir buçuk yıl aradan sonra 6 Eylül'de yüz yüze eğitime başlamanın alınan en önemli kararlardan biri olduğunu belirten Özer,

"Salgından en çok etkilenen eğitim oldu. En zengin dijital platformları kullansanız bile yüz yüze eğitimin yerini hiçbir şey alamaz. Bunu tüm toplum gördü." dedi.

Öğretmenlerin yüz yüze eğitimde büyük emek verdiklerini belirten Özer, aşılanma oranlarının da Türkiye ortalanmasının çok üzerinde olduğunu sözlerine ekledi

(MEB)

Eğitim HaberleriEğitim Haberleri