SENDİKA
Giriş Tarihi : 21-04-2022 21:19

Memurlar gerçek enflasyonun altında kalmayacak ek zam istiyor!

Mehmet Alper Öğretici: Memur yüzde 2.5'luk göstermelik artış değil, gerçek enflasyonun altında kalmayacak ek zam istiyor!

Memurlar gerçek enflasyonun altında kalmayacak ek zam istiyor!

Anadolu eğitim sendikası genel başkanı Mehmet Alper öğretici temmuz ayında verilecek artışla ilgili açıklamalarda bulundu. Açıklamaları şöyle;

Çalışma ve sosyal güvenlik bakanı Vedat bilgin katıldığı bir canlı yayında temmuz ayında verilecek olan enflasyon farkının yanında ocak ayında verildiği gibi sosyal refah ve denge tazminatı gündemlerine geleceğini söylemiş.

 

Ocak ayında ne kadar refah payı verilmişti?

Kamu görevlilerine toplu sözleşme gereği verilecek olan yüzde 5'lik artışın yanında yüzde 2.5'luk ek zam (refah payı) verilmiş daha ilk ay olan Ocak’ta enflasyon yüzde 11.1 çıkmıştı. Şubat ve mart aylarını da ekleyince kamu görevlileri ve emeklileri şimdiden yüzde 15.31 alacaklı!

 

Enflasyon farkı zam değildir!

Önümüzdeki üç ay daha düşünüldüğünde yaklaşık yüzde 25-30’lar civarında enflasyon farkı verileceği öngörülmektedir. Toplu sözleşme gereği verilecek olan yüzde 7’lik artış da eklendiğinde her zaman olduğu gibi memur ve emeklilerine zam yaptık diye paylaşımlar yapılacaktır. Halbuki enflasyon farkı zam değildir!

 

Gerçek enflasyonun sahada karşılan enflasyondur

Kaldı ki bu enflasyon farkı sahada karşılan gerçek enflasyon değil ne yazık ki tuik verileridir. Gerçek enflasyon düşünüldüğünde kamu görevlilerinin ve emeklilerinin alım gücünün ne kadar düştüğü ortadadır.

 

Enflasyon farkı aylık olarak verilmelidir.

Öncelikle enflasyon farkı için temmuz ayı beklenmemeli, oluşan enflasyon farkı aylık olarak verilmelidir.

 

Yüzde 2,5’luk göstermelik artış değil

Temmuz ayında da ocak ayında verilen yüzde 2,5’luk refah payı verilmesi düşünülüyorsa şimdiden söyleyelim; memur ilk aydan enflasyon altında kalacak yüzde 2,5’luk göstermelik artış değil, gerçek enflasyonun altında kalmayacak ek zam istiyor.

Eğitim HaberleriEğitim Haberleri