SENDİKA
Giriş Tarihi : 28-11-2022 21:26   Güncelleme : 29-11-2022 01:30

Eğitim İş O haberleri yalanladı

Eğitim İş yaptığı basın açıklamasında: ''Genel Başkanımız sınava girmediği halde, “Boykotçu başkan sınava girdi”, “Sınava girmeyin diyen Başkan, kendi girip Başöğretmen oldu” türevi başlıklarla yandaş basında çıkan ve haberden ziyade karalama metinleri niteliği taşımaktadır'' ifadelerini kullandı.

Eğitim İş O haberleri yalanladı

Eğitim İş'ten yapılan açıklama şöyle:

Eğitim-İş, Öğretmenlik Meslek Kanunu gündeme geldiği günden itibaren aynı işi yapan öğretmenlerin, sınavlı ya da sınavsız farklı unvanlarla ayrıştırılmasına karşı çıkmış, tüm öğretmenlerimizin kabul edebileceği sosyal ve özlük haklarını güvence altına alan gerçek bir meslek kanunu için mücadele etmiştir ve etmeye de devam edecektir.

Eğitim-İş olarak eğitim emekçilerinin mahkum edildiği yoksulluğun ve ekonomik koşulların farkındayız. Sınava girmek zorunda kalan eğitim emekçilerini çok iyi anlıyoruz ve bunun üzerinden etik ve politik bir tartışmayı da doğru bulmuyoruz. Bu nedenle, kariyer basamakları sınavına ilişkin boykot kararı almadığımız gibi öğretmenlerimizin sınava girmemesi yönünde herhangi bir çağrıda da bulunmadık. 

Mücadelemizi yürütürken tüm öğretmenlerimiz için kazanımlar elde etmeyi amaçladık, tek bir öğretmenimizin dahi mağdur olmaması için mücadeleye önderlik etme sorumluluğunu üstlendik. 

Hayatımıza bir kabus gibi giren ÖMK, biz onu geri çektirene kadar ucube varlığını maalesef ki sürdürecek ve tüm öğretmenlerin mesleki yaşamlarını etkileyecektir. Bu gerçek ortadayken il ve ilçe temsilcilerimize, üyelerimize “bu sınava girmeyin” dayatmasını yapmayı doğru bulmadık. 

Mücadeleye önderlik ettiğimiz bu süreçte, bir MYK Üyemiz bireysel bir tercih yaparak sınava girmiştir. Bu tercihi, Merkez Yönetim Kurulumuzca da doğru bulunmamış, konu değerlendirilmek üzere sendikamızın yetkili kurullarına iletilmiştir.

Biz Eğitim-İş olarak her zaman olduğu gibi örgüt içinde demokratik teamüllerimizi işleterek adaletli bir çözümü mutlaka üretiriz. Cumhuriyetten, aydınlanmadan ve çocuklarımızın nitelikli eğitim hakkından yana olan Eğitim-İş’e bu konu üzerinden saldıranlar, öncelikle ülkede yaratılan, adaletsizliğin, hukuksuzluğun ve antidemokratik tutumların karşısındaki suskunluklarının ve sorumsuzluklarının hesabını vermelidirler.   

Genel Başkanımız sınava girmediği halde, “Boykotçu başkan sınava girdi”, “Sınava girmeyin diyen Başkan, kendi girip Başöğretmen oldu” türevi başlıklarla yandaş basında çıkan ve haberden ziyade karalama metinleri niteliği taşıyan içeriklere gelince; 

Eğitim-İş’in duruşu ile yükselişinden haz etmeyen odakların beslediği “basın kuruluşlarının” birileri düğmeye basmışçasına neredeyse aynı başlıkla ve aynı çarpıklıkla bu “haberi” 1 saatten kısa sürede mantar gibi türetmesi de arka plandaki yıpratma projesini ele verir niteliktedir. 

Eğitim-İş’e saldırmak onların yarattığı bu utanç tablosunu örtemeyecektir!

Sendikal mücadelesini hiçbir makam, koltuk, paye beklemeden yıllardır kararlılıkla sürdüren, 100 bini aşan üye sayısıyla gerçek sendikacılığın temsilcisi haline gelmiş Eğitim-İş’e, onun herhangi bir temsilcisine ve üyesine hakaret etmek kimsenin haddi değildir!

Sendikamız, eğitim çalışanlarının hakları ve çocuklarımızın nitelikli eğitim hakkı mücadelesinde olduğu gibi Öğretmenlik Meslek Kanunu tartışmalarında da en baştan itibaren mücadelenin önderi olmuştur. Bu kanun gerçek bir Öğretmenlik Meslek Kanunu oluncaya kadar da mücadelemize kararlılıkla devam edeceğiz! 

EĞİTİM İŞ MERKEZ YÖNETİM KURULU

Eğitim HaberleriEğitim Haberleri