GÜNDEM
Giriş Tarihi : 15-05-2022 23:37   Güncelleme : 16-05-2022 00:00

Büyük bir miting yapan EYT'liler iktidara üç soru sordu!

Emeklilikte yaşa takılanlar İstanbul Maltepe’de büyük bir miting düzenledi. EYT Federasyonu'nun çağrısı üzerine Türkiye’nin değişik illerinden binlerce kişi seslerini duyurabilmek için miting alanına akın etti.

Büyük bir miting yapan EYT'liler iktidara üç soru sordu!

EYT'liler, Emeklilikte Yaşa Takılanlar Federasyonu’nun çağrısı ile Maltepe'de bir araya geldi.

Miting alanının çevresinde alınan geniş güvenlik önlemleri altında alana giren EYT’liler polis arama noktasında arandıktan sonra alana giriş yaptı. Mitingde halk oyunları da oynandı.


“EYT SANDIKTA HESAP SORACAK”

“Varız, biriz, buradayız” diyen EYT'lilerin mitinginde, “Bizimkisi bir hak mücadelesi” yazılı pankartlar yer aldı. Mitingde sık sık “Hükümet nerede, EYT burada”, “Edirne'den Kars'a, Jüpiterden Marsa, eğer adalet varsa, çıksın artık bu yasa, duysun bizi Ankara”, “EYT haktır, çözümü tektir”, “Emek bizim hak bizim, kimseye yedirmeyiz”, “EYT sandıkta hesap soracak” sloganları atıldı.

 

“MALTEPE'DEN SESİMİZİ YÜKSELTİYORUZ”

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Federasyonu Genel Başkanı Gönül Boran Özüpak, “Birlikte bu davanın sonucunu getireceğiz. İyi ki varsınız. ‘Varız' dedik, ‘biriz' dedik ‘birlikteyiz ve işte bugün buradayız' diyerek Maltepe'den sesimizi yükseltiyoruz. Biz kim miyiz arkadaşlar: Her zaman önce vatan, önce devlet diyen, emeklilik hakları ellerinden alınmışlarız. Biz, devletiyle çalışma hayatının başında sözleşme yapan, çalışan, karşılığında asgari ücrete mahkum edilenleriz. Hakları devlet eliyle ötelenenleriz. İlerlemiş yaşı nedeniyle işsiz kalan, Genel Sağlık Sigortası primini ödemeye zorunlu tutulanlarız. Siyaset yapmıyoruz. Sonuç alana kadar da mücadelemize devam edeceğiz. Dik duruşu, pes etmeden yılmadan birlikte yapacağız” şeklinde konuştu.


İKTİDARA SORU SORDU

İktidara 3 soru yönelten Gönül Boran Özüpak,

  1. “Karşımıza sürekli Avrupa'dan örneklerle çıktılar. Avrupa ülkelerinde işsizlik oranı nedir?
  2. Avrupa ülkelerinde işsiz kalanlara verilen işsizlik maaşı ve sürelerini biliyor musunuz?
  3. Bu ülkelerin hangisinde emeklilik yaşını 67'ye çıkarırken bu yasalar geçmişe yönelik uygulanmıştır?” diye sordu.


“HER SEÇİM ARİFESİNDE GÜNDEME OTURTULUYORUZ”

Boran Özüpak konuşmasının devamında, “Neden ithal formüllerle çözüm üretiyorsunuz? İstediğimiz, insan onuruna yakışır maaşla, kurduğumuz emeklilik planlarına kavuşmaktır. İlla da Avrupa ülkelerinde model alacaksanız, işsizliği nasıl çözüyorlar. Onlara bakın o modellere çalışın. Her seçim arifesinde tozlu raflardan alınıp tekrar gündeme oturtuluyoruz” dedi.


“HAKLARIMIZIN GASP EDİLMESİNE MUHALİFİZ”

İktidarın vaat verdiğini söyleyen Boran Özüpak, “İktidarda olanlara vaat vermek mi yakışır, yoksa doğrudan çözmek mi? Vaat vermek kimin işidir? İktidar o zaman neden bize vaat verme sürecini ‘çalışmalar yapıyoruz' diye oyalamaktadır. İktidar elinizde daha neyi bekliyorsunuz çözüm için? Haklarımızın gasp edilmesine muhalifiz” dedi.

İktidarın vaat vermesini eleştiren Boran Özüpak, “Şimdiye kadar sütten ağzımız yandı, bundan sonra yoğurdu üfleyerek yiyeceğiz. İktidar olan vaat vermez. İktidar olana icraat yaraşır” dedi.

Muhalefet partileri ile görüştüklerini kaydeden Boran Özüpak, kendilerine çözüm önerileri sunulduğunu söyleyerek, “Yaklaşan genel seçimle birlikte en güzel tepkimiz demokratik hakkımızı kullanırken sandıktan tercihimizi bizi anlayan bizi dinleyen ve yanımızda olanlardan yana kullanacaktır tüm EYT'li kaderdaşlarım. Haklılığımızı, haklarımızı haykırdık. Haklılığımızı sonuna, sonuç alıncaya kadar haykırmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

SEVGİM BEGÜM YAVUZSözcü

Eğitim HaberleriEğitim Haberleri