SENDİKA
Giriş Tarihi : 15-12-2022 19:58

Birleşik Kamu-İş: Kamu çalışanlarına yüzde 75 zam yapılmasını istedi

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu, Kamu-Ar verilerine göre 6 aylık enflasyon farkı yüzde 67 ve yüzde 8 satış sözleşmesinden oluşan yüzde 75 oranında maaşlarımıza zam yapılmasını talep ediyoruz.

Birleşik Kamu-İş: Kamu çalışanlarına yüzde 75 zam yapılmasını istedi

Birleşik Kamu İş web sitesinden yaptığı açıklmasında şunları kaydetti:

Meclisin gündeminde olduğu ve plan görüşmelerinde bakanlıklara ayırılan bütçelerde yurttaşlardan yana bütçe yapılması gerekmektedir.

Bugün ağır vergi yükleri altında ve yüksek enflasyon oranları ile günden güne yoksullaşan yurttaşlar bütçenin gelirlerinin yüzde 84’ünü vergileri ile karşılamaktadır.

Bu vergilerin yüzde 65’i doğrudan kesinti ile gelirlerimizden karşılanırken yüzde 35’i ise toplumun geneline yayılarak dolaylı yoldan hizmet ve tüketimden karşılanmaktadır.

Bunun yanı sıra kalkınmanın ve ilerlemenin en temel kalemi olan tarım üretimlerine 54 milyar lira ayırırken, bütçeden 565 milyar lira faiz giderlerine aktarılmaktadır.

Ülkemizde ekonomik kriz derinleşmekte, yurttaşların yaşam şartları zorlaşmaktadır.

Yurttaşlar; ekonomik krizi çarşıda, pazarda, marketlerde ve alışverişin yapıldığı tüm noktalarda ağır şekilde hissetmektedir.

Toplumun tüm kesimlerini oluşturan işçi, memur, emekli, esnaf ve emeğiyle geçinenlerin ortak talebi 2023 bütçesinde yeterli payı almak, tüm zamların geri çekilmesi ve maaşların insanca yaşam seviyesine getirilmesidir.

2023 bütçesi emekçiler için açlık ve yoksulluktur.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; toplumdan yana olmayan bir bütçeyi kabul etmiyoruz. Emekçiler, emekliler ve kamu çalışanları olarak sefalet oranlarındaki maaşlarla üç haneli rakamları aşan enflasyonla mücadele etmeyi kabul etmiyoruz.

 

Son bir yılda;

Un ve mamullerine yüzde 146.5, ete balığa yüzde 93.7, süt ürünlerine yüzde 108.3, meyveye yüzde 206.8, sebzeye yüzde 352.9 oranında zam gelen bir ortamda.

Milyonlarca kamu emekçisi, emekli ve emeklilikte yaşa takılanlar olarak;

Kamu-Ar verilerine göre 6 aylık enflasyon farkı yüzde 67 ve yüzde 8 satış sözleşmesinden oluşan yüzde 75 oranında maaşlarımıza zam yapılmasını talep ediyoruz.

Emeklilikte yaşa takılanların haklarını bir an önce iade edilerek ve staj sigortası, askerlik borçlanması dâhil herhangi bir şartın dayatılmasını kabul etmiyoruz.

Gelir vergisi adı altında kademeli olarak artan vergi oranları ile emekçilerin her ay yoksullaşmasının önüne geçilerek, vergi oranının yüzde 15’e sabitlenmesi ve vergi dilimi oranlarının yeniden değerleme oranında arttırılarak gelir vergisi soygununa son verilmesini talep ediyoruz.

Milyonlarca kamu emekçisi olarak iktidara geldikleri günden itibaren yurttaşların alım gücünden sermayeye aktardıkları refah paylarını iade edip, insan onuruna yakışır bir hayat sağlayabilecek bütçe istiyoruz.

 

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu

Merkez Yönetim Kurulu

Eğitim HaberleriEğitim Haberleri