Hasan GÜNEŞ Öğretmenlerde Tükenmişliği Neler Tetikliyor?
Öğretmenlerde Tükenmişliği Neler Tetikliyor?
Hasan GÜNEŞ

Öğretmenlerde Tükenmişliği Neler Tetikliyor?

Tükenmişlik sendromu, yaygın olarak insanların yüz yüze çalıştığı mesleklerde bireylerin duygusal yönden kendilerini tükenmiş hissetmeleri, işleri gereği karşılaştıkları insanlara duyarsızlaşmaları ve kişisel başarı duygularında azalma şeklinde görülen bir sendromdur.

Elbette, öğretmenlerimiz de tükenmişlik sendromu ile karşı karşıya kalabilmektedir. Öğretmenlerin tükenmişlik sendromuna neden olan etkenler nelerdir? Sonuçları nelerdir? Bu soruların yanıtları bu makalenin amaçları arasındadır.

Öğretmenlerimizin tükenmişlik sendromu ile karşı karşıya bulunmalarını neden olan etkenler şunlardır:

1- Bazı durumlarda kalabalık sınıflar.
2- Öğrencilerin sorun davranışları.
3- Öğretmenler arasında görülen çatışma.
4- Öğretmenin alan bilgisinin yeterli olmaması.
5- Öğretmenin sınıf yönetiminde yetersizliği.
6- Okul yönetiminin otoriter tutumu.
7- Okul yönetiminin öğretmenleri karara katmaması.
8-Okul yönetiminin neden olduğu düşük moral, iş doyumu.

Elbette; tükenmişlik sendromuna yol açan örgütsel ve yönetimsel koşullar öğretmenler üzerinde bazı etkilere sahip. Aşağıda bunlara yer verilecektir. Bu şu şekildedir:

1- Öğretmenlerden nakil talepleri.
2- Öğretmenlerin derse pasif katılımı.
3- Düşük öğretmen iş doyumu ve morali.
4- Öğretmenin kendini geliştirmede isteksizlik.
5- Sendikal faaliyetlere katılımda isteksizlik.
6- Öğretmenlerin sık sık rapor alması.
7- Öğretmenin derse geç girmesi.

Kuşkusuz, okulun amaç/amaçlarını gerçekleştirme düzeyleri bir ölçüde öğretmenlerin beklentilerinin karşılanmasına bağlıdır. Öğretmenlerde görülen tükenmişlik sendromu yine öğretmenlerimizin beklentilerinin karşılanmasının belirtisidir. Bu nedenle, çok genel anlamda okullarımızın etkili olması beklenemez. Ancak, uygun örgütsel ve yönetimsel politikalarla öğretmenlerde görülen tükenmişlik sendromu düzeyi bir ölçüde azaltılabilir.  
   

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
NİMET     2018-10-31 ANALİZ TESLİMİ ,PROJE-PERFORMANS DEĞERLENDİRMELERİMİN TESLİMİNDEN SONRA TÜRLÜ GERKSİZLERLE ENGELLİ ATANMIŞ OLUP; SAĞLIK RAPORUMDAKI YURUMESI VE AYAKTA DURMASI GEREKLİ İŞLERDE CALIŞTIRILAMAZ İBARESİ UYARINCA BENİ ÖĞRETMENLİKTEN MEMUR KADROSUNA DÜŞÜRMELERİ OLDU. ÖĞRETMENİ DERSTE DENETLEMEK KİMSENİN HADDI DEGİLDİR, BİR DURUM VARSA EĞİTİM FAKÜLTELERİ DENETLENMELİDİR. ENGELLİ OLARAK ATANMAMA RAĞMEN, ŞARTLARI DÜZELTMEK YERİNE ŞAHSIMA YAPILAN BU MUDAHELE SADECE BANA DEĞİL, SİZE VE DİĞERLERİNE YAPILMIŞ
nimet     2018-10-31 VALLA BENİ TÜKETEN ÖĞRENCİLERİ,N ENGELLİLİĞİMLE DALGA GECEREK BUNU FIRSAT BILIP SAYGISIZLIĞI TAŞKINLIĞI SON SURAT İLERLETİP DAĞITMALARI, İDARENİN HEP ONLARDAN YANA OLUP BENI YETERSIZ GORMELERİ, ONLŞARA ŞŞŞŞT DEYİ,P BENI CEZALANDIRMALARI, YALAN BEYANLARLA BİR OLUP KANIMCA BİMER ŞİKAYETRİYLE MÜFETTİŞ GÖNDERMELERİ, MÜFETTİŞ DERSİME GİRDİĞİNDE SES ÇIKARMAYAN COCUKLARLA VERİMLİ, BİR FİZİK DERSİ PAYLAŞIMINDAn SONRA YILLIK PLAN ZUMRE GUNLUK PLAN YAZILI SORULARI VE ÖĞRENCI CEVAP KAGITLARI KONTROLU
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakan Ziya Selçuk'un yaptığı öğretmenleri sevindiren değişlikler
Bakan Ziya Selçuk'un yaptığı öğretmenleri sevindiren değişlikler
Beden Eğitimi Öğretmenleri Tepkili
Beden Eğitimi Öğretmenleri Tepkili