Maksut BALMUK Sınavla öğrenci alan Anadolu liselerindeki öğretmenlere zorunlu nakil!
Sınavla öğrenci alan Anadolu liselerindeki öğretmenlere zorunlu nakil!
Maksut BALMUK

Sınavla öğrenci alan Anadolu liselerindeki öğretmenlere zorunlu nakil!

Sınavla Öğrenci Alan Okullardaki Öğretmenlerle İlgili Düzenleme Yapılmalıdır

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde 14 Şubat 2018 tarihinde değişiklik yapılmıştı.Yapılan değişiklikle sınavla öğrenci alacak orta öğretim kurumları şu şekilde sınıflandırılmıştı:

- Fen Liseleri
- Sosyal Bilimler Liseleri
- Proje Okulları
- Anadolu Meslek Liselerinin Anadolu Teknik Programları..

Ancak, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geçen hafta açıklanan kılavuzda, bu listede yer almayan Anadolu liseleri de, sınavla öğrenci alacak okul listeleri için gösterilmişti. Oysaki yönetmelik çok açık olarak sınavla öğrenci alacak liseleri 4 başlıkta toplamış ve bu başlık için Anadolu liseleri yer almamaktadır.

Bu halde, Bakanlığın ya yönetmelikte değişiklik yapması ya da sınavla öğrenci alacak liseler arasında gösterilen Anadolu liselerini Proje Okulu ilan etmesi gerekmektedir. Diğer taraftan edindiğimiz bilgilere göre, Bakanlık; sınavla öğrenci alacak liseler arasında gösterilen Anadolu liselerinin tamamını Anadolu lisesi olarak belirleyecektir.Böylece, TEOG'un kaldırılmasından önce, 250-300 civarında olan Proje Okulu sayısı bu listeyle beraber binin üzerine çıkmıştır.

Proje okulu yapılan bu okulların hangi kriterlere göre proje okulu yapıldıkları ise muammadır. Anlaşılan odur ki bazı okullar için proje okulu olmanın tek kriteri sınavla öğrenci almalarıdır. Bunun hukuken kabulü mümkün değildir.

Bu durumda bu okullar ile bu okullarda çalışmakta olan öğretmenler; "Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliğine" değil, "Milli Eğitim Bakanlığı Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumları Yönetmeliğine" tabi olacaklar.Yani görev süreleri 4 yılla sınırlı olacağı gibi en çok 8 yıl görev yapabilecekler. Normal bir Anadolu Lisesinde bile 30-40 öğretmenin görev yaptığı düşünüldüğünde onbinlerce öğretmenin okul değiştirme ile karşı karşıya kalacağı görülmektedir. Kaldı ki yer değiştirmelerde bu kurumların sisteme yansıtılmaması da söz konusu olacaktır.Daha önce de ele aldığımız üzere Danıştay kararı gereği atama yapılamayan Sosyal Bilimler ve Fen Liselerindeki sorun çözülmemiştir.

MEB'in bir an önce, mevcut öğretmenlerin mağduriyetine yol açmayacak bir düzenleme yapması gerekmektedir. Bu düzenlemenin de proje okullarında olduğu gibi keyfi değil sınav dahil objektif kriterlerin gözetilmesi gerekir. Danıştay'ın istikrar kazanan kararlarında da sınavla öğrenci alan okullara öğretmen atamalarının da bu şekilde ele alınması gerektiği de göz önüne alınmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Personel Genel Müdürü'nden il içi ve iller arası atama tarihleri açıklaması
Personel Genel Müdürü'nden il içi ve iller arası atama tarihleri açıklaması
Milli boksör tarafından öldürülen Zeynep öğretmenin WhatsApp mesajları ortaya çıktı
Milli boksör tarafından öldürülen Zeynep öğretmenin WhatsApp mesajları ortaya çıktı